Termín, dokedy musia krajiny dosiahnuť dobrý stav svojich vôd, je podľa ochranárov už za dverami. Dôležité tiež podľa nich bude, ako bude vyzerať nový vodný plán Slovenska.
V pondelok (22. júna) Virginijus Sinkevičius, európsky komisár pre životné prostredie, oceány a rybolov, oznámil, že sa členské štáty musia sústrediť na implementáciu a presadzovanie cieľov Rámcovej smernice o vode do praxe bez toho, aby došlo k zmene jej znenia.
Rozhodnutie Komisie nemeniť smernicu je výsledkom dvojročného procesu posudzovania (fitness check), počas ktorého skúmala, či legislatíva plní svoj zámer a je správne nastavená.
Organizácia WWF Slovensko pritom pripomína, že až 60 % európskych vôd nie je v dobrom stave. Na Slovensku je tento podiel o niečo nižší a dosahuje 45 %.
Zároveň konštatuje, že o dobrom stave vodných útvarov nerozhoduje len ich znečistenie, ale vo významnej miere práve to, ako dochádza k ich zmene rôznymi zásahmi – od napriamovania riek cez spevňovanie ich brehov, výstavbu rôznych bariér na riekach či odvodňovanie riečnej nivy a mokradí.
Slovensko pripravuje vodný plán
Komisia pri hodnotení kvality využíva takzvaný princíp „one-out, all-out“. V praxi to znamená, že na to, aby bola kvalita vody automaticky vnímaná ako nedostačujúca, stačí, že je len jeden parameter hodnotený ako nedostatočný.
Podľa riaditeľky WWF Slovensko Miroslavy Plassmann je rozhodnutie Európskej komisie dobrou správou, na ktorú teraz musia reagovať členské štáty Európskej únie vrátane Slovenska.
Pripomína, že aj Slovensko v týchto dňoch pripravuje nový Vodný plán na roky 2022 – 2027. A práve rok 2027 je podľa smernice hraničným termínom, dokedy musia krajiny dosiahnuť dobrý stav svojich vôd.
„Ak chceme cieľ splniť, musia vo vodnom pláne dominovať revitalizácie a zelené opatrenia. Musíme chrániť záplavové územia a nie ich zastavovať nevhodnou výstavbou, musíme odstraňovať nefunkčné priehrady a prekážky, musíme obnovovať mokrade a budovať rybníky a malé vodné nádrže v krajine,“ zdôrazňuje M. Plassmann.
Ozývali sa ochranári, vedci aj priemysel
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.