Ani lesy, ani zatrávňovanie. Ak chceme akumulovať vodu, jedinou možnosťou je budovanie veľkoobjemových nádrží | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Odborníčka: Ak chceme vodu akumulovať, jedinou možnosťou je budovanie veľkoobjemových nádrží

Zadržiavanie vody cez mokrade alebo rôzne vsakovacie pásy je dobrým riešením, ale skôr pre biotu. Zlatou strednou cestou je dopĺňať vodné nádrže o rôzne zelené opatrenia, hovorí hydrologička.

Odborníčka: Ak chceme vodu akumulovať, jedinou možnosťou je budovanie veľkoobjemových nádrží

Foto: Voda-portal.sk

V súčasnosti je veľkou témou v kontexte zmeny klímy a narastajúceho sucha otázka zadržiavania vody. Popri ekologickej stránke však treba mať na zreteli aj vodohospodárske hľadisko. Úloha nádrží je v tomto smere nezastupiteľná. Zlatou strednou cestou je však ich dopĺňanie o zelené opatrenia.

Slovensko má v porovnaní s viacerými inými krajinami stále dobrú pozíciu z hľadiska zásob vody, hoci už aj u nás nájdeme regióny, ktoré počas intenzívnejších súch môžu čeliť problémom. Ide však zatiaľ len o miestne špecifiká.

O vplyve klimatickej zmeny na kvantitu vôd a o tom, aké riešenia môžu pomôcť, hovorila vo vedeckom podcaste Slovenskej akadémie vied (SAV) Yvetta Velísková, riaditeľka Ústavu hydrológie SAV (odkaz na celý podcast nájdete v závere článku).

Zrážky v poslednom období síce stúpajú, ale narastá bilančný výpar

Časové rady sa v hydrológii väčšinou delia do tridsaťročných úsekov. Na základe analýz sa ukazuje, že zrážky na území Slovenska do roku 1990 klesali a paradoxne od 90. rokov zrážky stúpajú. „Len, bohužiaľ, treba povedať, že zrážky nie sú rovnomerne rozdelené v čase a priestore a hlavne v poslednom období sú tie zrážky v podobe prívalových dažďov,“ vysvetľuje Y. Velísková.

Z tohto dôvodu je proces zadržania vody v prírode alebo v povodí o to zložitejší. Z hľadiska vodnej bilancie sa síce ukazuje, že zrážky v poslednom období stúpajú, ale napriek tomu odtok neustále klesá. Je to spôsobené tým, že sa zväčšuje bilančný výpar, čo je zase dôsledok zvyšujúcej sa teploty.

Ak chceme vodu v území akumulovať, jedinou možnosťou sú vodné nádrže

 
 

Zostáva vám 66% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. pluhar@dnvenergo.sk20.01.2023 (13:35)
    Dobrý deň, ešte lepšie je zachytiť zrážky hneď v pôde. Zvyšovať obsah uhlíka/humusu v pôde, ktorá má potom násobne väčšiu kapacitu zadržať vodu, ktorú plodiny môžu využívať dlhšie obdobie počas sucha. Vodu potrebujeme zadržať tam, kde padne, nie v nádržiach dole. To ju odtiaľ budeme čerpať naspäť na polia?? Metódy regeneratívneho poľnohospodárstva.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čakajú ich veľké zmeny. Revidované opatrenia prinesú priemyselným prevádzkam nové povinnosti

Čakajú ich veľké zmeny. Revidované opatrenia prinesú priemyselným prevádzkam nové povinnosti

Zoznam prevádzok a činností spadajúcich pod rozsah pôsobnosti smernice o priemyselných emisiách sa výrazne rozšíri. Transpozičná lehota bude pomerne krátka.

Najlepšia a najhoršia udalosť roku 2022 (ANKETA)

Najlepšia a najhoršia udalosť roku 2022 (ANKETA)

Na otázky v našej novoročnej ankete odpovedalo deväť odborníkov na vodné hospodárstvo a vodárenstvo. Ako bonus na záver prinášame hodnotenie roku 2022 zo strany našej redakcie.

Ako znížiť prevádzkové náklady na ČOV? Odborníci radia

Ako znížiť prevádzkové náklady na ČOV? Odborníci radia

Podľa odborníka Wernera Franka je potrebné hľadať priesečník medzi investičnými a prevádzkovými nákladmi.