Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Úbytok ľadu z Arktídy budeme vedieť predvídať pomocou umelej inteligencie

Britským vedcom sa podarilo vyvinúť nástroj, ktorý dokáže spoľahlivo predpovedať, ako sa bude najbližšie mesiace meniť ľadová pokrývka Severného ľadového oceánu. Zdokonalí systémy včasného varovania.

Úbytok ľadu z Arktídy budeme vedieť predvídať pomocou umelej inteligencie

Foto: Pexels

Predpovedať zmeny v ľade je komplikované

Nový nástroj umelej inteligencie má vedcom umožniť presnejšie predpovedať stav arktického ľadu na mesiace dopredu. Na zdokonalených predpovediach by sa mohli zakladať inovatívne systémy včasného varovania, ktoré by chránili arktickú divú zver a komunity žijúce na pobreží pred následkami topenia ľadových krýh.

štúdii, ktorá bola minulý týždeň uverejnená v časopise Nature Communications, medzinárodný tím výskumníkov z ústavu British Antarctic SurveyInštitútu Alana Turinga popisuje, ako systém umelej inteligencie nazývaný IceNet vytvára presné predpovede zmien v ľadovej pokrývke Severného ľadového oceánu na nadchádzajúce ročné obdobie.

Ide o významný posun, keďže predpovedať topenie ľadových krýh nie je jednoduché a vedci sa už desaťročia snažia nájsť vhodnú metódu. Predvídať správanie obrovskej vrstvy zmrznutej morskej vody, ktorá sa vyskytuje na severnom aj južnom póle, je veľmi ťažké, keďže ľad je v komplexnom vzťahu s atmosférou nad ním a oceánom pod ním.

Prognóza je spoľahlivá na 95 %

Citlivosť morského ľadu na rastúce teploty spôsobila, že veľkosť letnej arktickej ľadovej pokrývky sa za posledné štyri desaťročia zmenšila o polovicu, čo veľkostne zodpovedá zhruba dvadsaťpäť násobku rozlohy Veľkej Británie.

Tieto zmeny, ktorých priebeh je čoraz rýchlejší, majú nemalý vplyv na klímu, arktické ekosystémy a pôvodné obyvateľstvo, ktorého živobytie je závislé od striedania cyklov morského ľadu s ročnými obdobiami.

IceNet je prognostický nástroj umelej inteligencie, ktorý dokáže predpovedať, či sa ľadové kryhy dostavia, na dva mesiace dopredu s určitosťou 95 %, čo je viac, ako vie zaručiť súčasný popredný fyzikálny model.

Hlavný autor štúdie Tom Andersson, ktorý pôsobí ako dátový analytik a vedec v oblasti umelej inteligencie na British Antarctic Survey, vysvetľuje: „Arktída je oblasť, ktorej sa ako prvej dotýka klimatická zmena, a za posledných štyridsať rokov v nej bolo zaznamenané výrazné otepľovanie.“

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Vodohospodárska výstavba hlási za prvý polrok 2024 tržby v objeme viac ako 160 miliónov eur.

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

X
X
X
X