Toto leto bolo sucho dramatické. Cestou sú komplexné riešenia | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
INISOFT

Toto leto bolo sucho dramatické. Cestou sú komplexné riešenia

Hydrológovia v posledných mesiacoch bili na poplach. Sucho dosiahlo kritické úrovne a odhady predpokladajú, že sa bude v najbližších rokoch ešte zhoršovať.

Toto leto bolo sucho dramatické. Cestou sú komplexné riešenia

Foto: Depositphotos

Toto leto Slovensko poriadne potrápilo sucho. V letných mesiacoch dosiahla hladina pozemných vôd kritické úrovne. Podobne to bolo aj v ostatných európskych krajinách. Nedostatok vody dokonca zhoršil energetickú krízu na starom kontinente. Počas septembra a októbra sa situácia významne zlepšila.

Ešte pred niekoľkými týždňami bola veľká časť krajiny v stave extrémneho sucha. Najviac zasiahnutý bol východ. S neskoroletnými dažďami sa situácia otočila. Podobné situácie budú kvôli meniacej sa klíme v najbližších rokoch čoraz častejšie.

Kľúčovým riešením bude lepšie zadržiavanie vody v krajine. Dnes existuje široká paleta riešení, ktoré majú potenciál aspoň čiastočne pomôcť krajine vysporiadať sa s extrémami počasia a nesprávnym využívaním pôdy, ako je napríklad prehnané odvodňovanie kvôli výstavbe. Nezanedbateľnú úlohu hrajú aj vodné stavby, ktoré dokážu regulovať toky riek a zmierňovať dopady ako povodní, tak aj sucha.

Pozrieť sa problému do očí

Dramatickosť situácie si uvedomujú aj vo vláde. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) hovorí o globálnej výzve, ktorá neminie ani Slovensko. „Podľa správy Organizácie spojených národov z roku 2019 celkovo 2,2 miliardy ľudí na svete nemá prístup k bezpečnej pitnej vode. Preto je potrebné si uvedomiť, že pitná voda nie je samozrejmosťou a je nevyhnutné s ňou zaobchádzať maximálne efektívne,“ uviedol rezort pre denník Voda-portal.sk.

Ministerstvo hovorí o celom rade zmien, ktoré budeme musieť implementovať, ak sa chceme pred čoraz dramatickejším suchom úspešne brániť. „V prvom rade sa preto bude musieť zmeniť spôsob, akým ľudia vodu vnímajú a využívajú,“ potvrdzuje rezort.

Prvým krokom je uvedomiť si problém. Ani tohtoročné extrémne sucho nemusí pre politikov znamenať zmenu priorít. S prudkými zmenami zrážkových vzorcov a s čoraz nepredvídateľnejším počasím sa bude musieť venovať využívaniu krajiny oveľa vyššia pozornosť na najvyšších miestach, ako tomu bolo donedávna.

„Politici si musia osvojiť, že sucho je obrovský problém a treba sa naň pripraviť – zmodernizovať závlahy a dotiahnuť vodu do krajiny,“ hovorí Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Vyššia efektivita so zdrojmi

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pesticídy, riedidlá, motorový olej. Enviropolícia rieši množstvo prípadov znečisťovania vôd

Pesticídy, riedidlá, motorový olej. Enviropolícia rieši množstvo prípadov znečisťovania vôd

Každý rok riešime aspoň jeden prípad, keď páchateľ hodí do studne nejakú chemickú látku, hovorí Mário Kern. Enviropolícia sa však zaoberala aj veľkým ekonomickým prípadom v rozsahu miliónov eur.

Lyžiarske strediská často porušujú vodný zákon, veľkým problémom sú odbery načierno

Lyžiarske strediská často porušujú vodný zákon, veľkým problémom sú odbery načierno

Povolenia pre lyžiarske strediská by mali zohľadňovať aj klimatické podmienky v danom čase na danom mieste, zdôrazňuje inšpektorka Gabriela Ganse.

Zlúčeniny PFAS sú výzvou pre ČOV, bremeno nákladov by však nemali znášať prevádzkovatelia

Zlúčeniny PFAS sú výzvou pre ČOV, bremeno nákladov by však nemali znášať prevádzkovatelia

Súčasné technológie nedokážu účinne odstrániť tieto znečisťujúce látky z odpadových vôd. Dodatočné náklady by nemali znášať prevádzkovatelia ČOV, myslia si európski vodári.