Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Tlaková kanalizácia: Kedy má zmysel ju riešiť a aké sú jej výhody?

S tlakovou kanalizáciou môžete ušetriť na výkopových prácach a odkanalizovať aj oblasti, kde by gravitačná kanalizácia nefungovala. Moderné systémy naviac dokážu ovládať celý systém automaticky a odhaliť rôzne závady.

Tlaková kanalizácia: Kedy má zmysel ju riešiť a aké sú jej výhody?

Foto: TuCon

Tlaková kanalizácia s prečerpávacími stanicami sa po celom svete používa už desiatky rokov. Tento typ odvádzania splaškov našiel uplatnenie najmä v Spojených štátoch, Európe, Ázii a Afrike vďaka tomu, že umožňuje vybudovanie kanalizácie aj na miestach, kde nie je možné vybudovať tradičný systém odvádzania odpadových vôd.

Týmto spôsobom možno odkanalizovať celé obce, ale i jednotlivé objekty. V druhom prípade je to ideálna voľba v situácii, keď objekt nemožno pripojiť na existujúcu kanalizačnú sieť (napr. kvôli konfigurácii terénu a nemožnosti vybudovať domovú ČOV kvôli ochrane spodných vôd).

Pre vybudovanie tlakovej kanalizácie sú vhodné oblasti s rozptýlenými obydliami a obmedzeným množstvom odpadových vôd, s rozmanitou topografiou, či banské oblasti.

Rovnako má toto riešenie zmysel na miestach s vysokou hladinou podzemnej vody, so skalnatým terénom, nízkou kvalitou pôdy (napr. tekuté piesky) a v oblastiach s vyšším stupňom ochrany, kde je nutná stopercentná tesnosť systému.

Foto: Youtube

Spoľahlivosť a dlhodobá funkčnosť tlakovej kanalizácie závisí na správnom naprojektovaní, montáži, kvalite komponentov (najmä kompletné domové čerpacie stanice) a správnom prevádzkovaní systému.

Jednou z hlavných výhod tlakového kanalizačného systému je možnosť zlepšenia jeho činnosti prostredníctvom využívania moderných informačných a komunikačných technológií pri návrhu a aj pri prevádzkovaní systému.


Pri projektovaní tlakovej kanalizácie je nutné navrhnúť systém tak, aby sa zabránilo jeho upchatiu. Spoľahlivý odvod odpadovej vody týmto systémom musí byť zabezpečený najmä v čase najvyššieho prítoku odpadových vôd.

Zberné výtlačné potrubie teda musí byť nadimenzované podľa počtu obyvateľov, ako aj podľa množstva odpadových vôd na osobu, aby zvládli odviesť hypotetický okamžitý maximálny prítok odpadových vôd do systému a počet čerpadiel, ktoré môžu začať fungovať súčasne.


Maximálny prítok trvá maximálne 2–3 hodiny denne. Zvyšný čas tlaková kanalizácia funguje pri nízkych prítokoch odpadových vôd, takže väčšinu času systém pracuje s jedným pusteným čerpadlom.

Centrálna riadiaca jednotka dokáže nastaviť spínanie čerpadiel tak, aby bola dosiahnutá samočistiaca rýchlosť. Okrem toho môže optimalizovať aj dopravnú výšku čerpadiel, či nastaviť sekvencie ich spúšťania, čím šetrí energiu.

Riadiaca jednotka sama vyrieši aj zapnutie čerpacej stanice po prerušení dodávky elektriky a pretečení šachty a oneskorenie zapnutia, ktoré zabraňuje náhlemu preťaženia transformátora. V prípade potreby môže zabezpečiť aj ochranu transformátorov postupným spínaním čerpadiel.

Tento systém dokáže odhaliť a odstrániť aj upchatie systému zvýšením rýchlosti prúdenia toku, alebo včasným oznámením prevádzkovateľovi, identifikovať nelegálne vypúšťanie odpadových vôd, pripojenie dažďovej vody, zablokovanie čerpadla alebo spätného ventilu, či vysokú hladinu odpadových vôd v nádrži.


V prípade akéhokoľvek prerušenia pri prenose dát miestne ovládanie od hladiny automaticky preberá úlohu riadenia čerpacej stanice. Nechýbajú ani funkcie ako archivácia a grafická interpretácia údajov z prevádzkovania systému, ktorá uľahčuje optimalizáciu systému.

Nevýhodou tlakového kanalizačného systému môže byť to, že vyžaduje spotrebu elektrickej energie a v niektorých prípadoch je ňou aj citlivosť čerpadiel na upchávanie predmetmi, ktoré nepatria do kanalizácie (vlhčené utierky, dámska hygiena).

Zdroj: Vodní hospodářství


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Z areálu bývalého Istrochemu v Bratislave roky uniká do podzemných i povrchových vôd veľké množstvo zdravie ohrozujúcich látok. Vedenie Agrofertu českého premiéra Babiša 10 rokov utajovalo výsledky geologického prieskumu.

Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Produkt košických študentov z Gymnázia Poštová prináša mnohé výhody.

Na čo si dať pozor pri výbere filtrov na vodu

Na čo si dať pozor pri výbere filtrov na vodu

Poradíme vám, ako postupovať pri rozbore vody, ale aj samotnom výbere filtračného zariadenia.