Macro Components
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

TAVOS: Vyššie ceny elektrickej energie pravdepodobne ovplyvnia aj cenotvorbu spoločnosti

Vývoj ceny elektrickej energie na komoditnej burze bude mať možný vplyv na zvýšenie ceny vodného a stočného.

TAVOS: Vyššie ceny elektrickej energie pravdepodobne ovplyvnia aj cenotvorbu spoločnosti

Foto: Pixabay

Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS) sa vlani z hospodárskeho hľadiska darilo. Investovala najmä do ČOV, do kanalizácií len minimálne.

Vodárne však upozorňujú na možné zmeny v cenách vodného a stočného. O svojich ekonomických výsledkoch informovali v nedávno zverejnenej výročnej správe (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

TAVOS vlastní celkovo 98 akcionárov. Sú to výlučne obce okresov Trnava, Piešťany, Hlohovec (okrem samotného mesta Hlohovec), Galanta a Nové Mesto nad Váhom. Najväčším akcionárom je Trnava s takmer 30 % podielom, za ktorou nasledujú Piešťany so 14 % podielom.

Vodárne v roku 2018 zabezpečovali dodávku pitnej vody pre 39-tisíc odberných miest, čo je medziročný nárast o 2 %. Okrem toho odviedli a vyčistili odpadovú vodu z 29-tisíc odberných miest, čo predstavuje medziročný nárast o 1 %.

Vodárne vlani spravovali 776 kilometrov vodovodnej a 573 kilometrov kanalizačnej siete. Celkovo zásobovali 173 906 ľudí pitnou vodou, čo je v porovnaní s rokom 2017 nárast o 1 500 obyvateľov.

Vysoké straty vody

V pôsobnosti vodárenskej spoločnosti je 49 obcí s verejnou kanalizáciou, medziročne ide o nárast o jednu obec. Kanalizačná sieť vlani dosiahla dĺžku 573 kilometrov, v porovnaní s rokom 2017 je to nárast o 13 kilometrov.

Aj Trnavská vodárenská spoločnosť poukazuje na problém s vysokými stratami vody. Ten trápi v podstate všetky vodárenské spoločnosti na Slovensku.

Foto: Výročná správa TAVOS, a. s.

„Útvar distribúcie vody riešil prioritne údržbu a opravy porúch na verejnom vodovode s cieľom znižovať objem strát, ktoré tvoria významnú zložku nefakturovanej vody a úzko súvisia s technickým stavom prevádzkovanej siete. O stave infraštruktúry v správe našej spoločnosti vypovedá skutočnosť, že v roku 2018 bolo sanovaných viac ako 380 porúch na verejnej vodovodnej sieti,“ konštatuje Tavos vo výročnej správe.

Najvyššie investície smerovali do ČOV

Vlani boli z vlastných zdrojov vodární vyčlenené finančné prostriedky na investičný rozvoj v celkovej hodnote 6,2 milióna eur. Na projekty akcionárov bol zase ponúknutý objem finančných prostriedkov v hodnote 1,2 milióna eur.

„Niektorí akcionári túto možnosť kofinancovania svojich projektov Trnavskou vodárenskou spoločnosťou využili. Celkovo sa do súťaže prihlásilo 8 obcí a následne v zmysle zverejnených pravidiel a platnej internej smernice spoločnosti uspelo v súťaži 5 obcí. Akcionárom bol celkovo pridelený objem finančných prostriedkov na projekty v hodnote 675-tisíc eur (pozn.: maximálne 200-tisíc pre akcionára),“ vysvetľuje predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TAVOS-u Radovan Foltinský.

Medzi najvýznamnejšie interné investičné akcie patril projekt rekonštrukcie vstupnej čerpacej stanice na ČOV v Zelenči v celkovej hodnote 765-tisíc eur.

Množstvo vyčistenej odpadovej vody v rámci jednotlivých ČOV / Foto: TAVOS

„Z dôvodu nedostatočnej kapacity sa taktiež vyriešila intenzifikácia odvodnenia kalu, kde bola vybudovaná nová automatická flokulačná stanica vrátane osadenia odstreďovacieho zariadenia. Zrealizovali sa nové elektroinštalačné siete a rozvody pre úžitkovú vodu, kal, fugát v celkovej hodnote zaradenia 487-tisíc eur,“ konštatuje R. Foltinský.

Najviac realizovaných investícií (38 %) vlani smerovalo na rekonštrukcie ČOV. Takmer zrovnateľné prostriedky putovali na rekonštrukciu vodovodov (37 %), pričom len 6 % z celkových investičných prostriedkov predstavovali projekty zamerané na výstavbu či rekonštrukciu kanalizácií.

Tento nepomer však plánuje vodárenská spoločnosť napraviť v roku 2019, keďže v tomto období plánuje až 33 % celkových prostriedkov investovať práve do kanalizácií.

Cena elektrickej energie ovplyvní cenotvorbu TAVOS-u

Problematickým momentom bolo hľadanie nového distribučného partnera v oblasti dodávok elektrickej energie. Vlani totiž skončila platnosť zmluvy, a preto vodárne formou verejného obstarávania vysúťažili nového distribučného partnera pre zmluvné obdobie 2019 až 2021.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.