Macro Components
INISOFT
INECS

Suchý rok ovplyvnil aj náklady Vodohospodárskej výstavby

Vlaňajší rok bol druhý najsuchší od uvedenia VDG do prevádzky v roku 1992, čo sa prejavilo aj na samotnej výrobe elektrickej energie a náraste nákladov za jej nákup.

Suchý rok ovplyvnil aj náklady Vodohospodárskej výstavby

Foto: Vodohospodárska výstavba

Vodohospodárska výstavba vlani hospodárila v kladných číslach. Hydrologické pomery však ovplyvnili jej nákladové položky. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2018, ktorú tento štátny podnik nedávno zverejnil na svojej webovej stránke (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

K mimoriadne dôležitým aktivitám a súčasným projektom patrí podľa vedenia Vodohospodárskej výstavby projekt „Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo - generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo“.

Jeho hlavným cieľom je zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzkovania ôsmich turbogenerátorov Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

„Týkať sa bude turbín, generátorov, čerpacích agregátov elektrohydraulických regulátorov turbín, rozvodní, regulátorov budenia, ochrany generátorov a transformátorov, riadiaceho a informačného systému, dozorne Vodnej elektrárne Gabčíkovo i portálových žeriavov a podobne,“ vysvetľuje generálny riaditeľ VV Daniel Kvocera.

Medzinárodná súťaž bola vypísaná už v roku 2017 a vlani bolo realizované vyhodnocovanie, pripomienkovanie ponúk a odpovedí na otázky uchádzačov.

Sucho sa odrazilo vo výrobe elektriny

D. Kvocera zároveň zdôrazňuje, že rok 2018 bol veľmi suchý – druhý najsuchší od uvedenia VDG do prevádzky v roku 1992, čo sa prejavilo aj na samotnej výrobe elektrickej energie.

V porovnaní s rokom ide o pokles o 288,6 GWh, s čím súvisí aj pokles tržieb z takto vyrobenej a predanej elektriny.

Výroba silovej elektriny bola oproti predchádzajúcemu roku 2017 nižšia o 236 322 MWh. Dodávka elektriny dosiahla 1 843 522 MWh a v porovnaní s rokom 2017 bolo do siete dodaných o 235 791 MWh elektriny menej.

„Aj napriek týmto nepriaznivým hydrologickým podmienkam som veľmi rád, že sa podnik nachádza vo veľmi dobrej kondícii a podarilo sa nám v roku 2018 dosiahnuť kladný hospodársky výsledok vo výške 2,4 milióna eur,“ konštatuje D. Kvocera.

Vlani bol zaznamenaný výraznejšie podpriemerný prietok z hľadiska dlhodobých hydrologických pomerov aj na Vodnom diele Žilina.

Foto: Výročná správa VV 2018

Celkovo bolo v danom roku na vodnej elektrárni vyrobených 125 717 MWh elektriny a do energetickej sústavy dodaných 124 875 MWh. Výroba zase zaznamenala pokles oproti roku 2017 o 54 030 MWh.

Investície aj vďaka eurofondom

Štátny podnik vlani takisto výrazne investoval, a to najmä do bezpečnej prevádzky VDG a VDŽ. Finančné zdroje však smerovali aj na zabezpečenie plavby cez stupeň Gabčíkovo vrátane nákladov na opravy plavebných komôr v rámci prípravy na obmedzenú prevádzku počas projektu „Inovácia a modernizácia plavebných komôr pre zvýšenie bezpečnosti a intenzity vodnej dopravy na Vodnom diele Gabčíkovo“.

Projekt je spolufinancovaný z fondov EÚ, pričom grant z Nástroja na prepájanie Európy predstavuje takmer 123 miliónov eur.

„V roku 2018 sa nám po náročnom verejnom obstarávaní podarilo ukončiť medzinárodné verejné obstarávanie na stavebné práce, čím sme splnili míľnik a mohlo dôjsť k podpisu Zmluvy o dielo v januári 2019,“ zdôrazňuje D. Kvocera.

Do vlaňajších investícií bol zahrnutý aj projekt „DaReM - Danube Rehabilitation Measures“, ktorého cieľom je rehabilitácia parametrov plavebnej dráhy na vnútrozemskej vodnej ceste medzinárodného významu na Dunaji.

Projekt je spolufinancovaný z fondov EÚ vo výške 85 %, pričom vlastné zdroje podniku predstavujú zvyšný podiel z celkových investičných prostriedkov. VV vlani takisto uviedla do prevádzky Malú vodnú elektráreň Mošoň II.

Najviac investícií putuje do Gabčíkova

Čo sa týka samotnej štruktúry investícií, Vodohospodárska výstavba v roku 2018 investovala až 58 % prostriedkov do Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros.

Ďalších 7 % putovalo do VD Žilina, 2 % investícií išli do vodných stavieb v príprave a zvyšných 33 % do ostatných oblastí.

Foto: gabcikovolocks.eu

Celkový objem investícií v porovnaní s rokom 2017 poklesol. Zatiaľ čo v spomínanom období dosahovala suma viac ako 22 miliónov eur, vlani to bolo o takmer 4 milióny menej.

Hospodárili so ziskom

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Na svete je nový spôsob čistenia kontaminovanej podzemnej vody. Špeciálne guľôčky obsahujú baktérie a zásobník potravy s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sú schopné vodu čistiť nepretržite niekoľko mesiacov.

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Podľa výskumníkov môžu byť zistenia nápomocné pri sledovaní cirkulácie vírusu v rámci populácie.

Odpadové vody bez karcinogénov? V Brne si pomáhajú s mikroriasami

Odpadové vody bez karcinogénov? V Brne si pomáhajú s mikroriasami

Táto metóda by mala odstrániť z vody aj tie najväčšie kontaminanty.