Podľa amerických výskumníkov môžu znížiť náklady na čistenie na tretinu. Ponúkať však majú aj iné benefity.
Systémy čistenia odpadových vôd, ktoré kombinujú konvenčné zariadenia s relatívne novou technológiou, by mohli ťažiť z mnohých výhod. Medzi hlavné benefity by mali patriť menšie veľkosti zariadení, nižšie náklady na energiu a väčšie množstvo zneškodneného znečistenia dusíkom.
Vedci z University of Michigan preukázali, ako môže použitie „membránovo prevzdušňovaného biofilmového reaktora“ (MABR) v hybridnej konfigurácii s tradičnými technológiami vylepšiť proces čistenia.
Zníži sa aj kontaminácia vodných tokov
Bioreaktory sú nádoby v čistiarňach, v ktorých baktérie rozkladajú organický materiál v odpadových tokoch produkovaných domácnosťami či podnikmi.
Ak je MABR ako súčasť systému, môže podľa amerických výskumníkov viesť k tomu, že prevádzka bude mať tretinové náklady, tretinovú veľkosť a väčšiu schopnosť odstraňovať dusík z vypúšťaných odpadových vôd, ako ponúkajú tradičné technológie.
Zníženie hladiny dusíka v odpadových vodách čistiarní tiež môže znížiť kontamináciu miestnych vodných tokov a pitnej vody, ako aj zastaviť rast škodlivých rias.
„Spájame MABR s konvenčnou technológiou čistenia a využívame výhody oboch variantov. Naše práce demonštrujú uskutočniteľnosť hybridného prístupu a kvantifikujú výhody. Pomôžu pripraviť pôdu pre oveľa širšie prijatie technológie MABR,“ uviedol Glen Daigger, profesor na University of Michigan.
Prevzdušňovanie bez bubliniek
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.