INISOFT
BELIMO

Špeciálne nanofiltračné membrány odstraňujú arzén a olovo z priemyselných odpadových vôd

Okrem vysokej účinnosti prinášajú aj iné výhody.

Nanofiltračné membrány odstraňujú arzén a olovo z priemyselných odpadových vôd

Priemyselné odpadové vody so sebou prinášajú niekoľko významných výziev pri čistení skôr, ako sa môžu opätovne použiť alebo uvoľniť do životného prostredia. Na odstránenie kontaminantov a zabezpečenie toho, aby fungovali priemyselné odvetvia plne v súlade s regionálnymi normami, je potrebné zaviesť účinný spôsob čistenia. Tento proces tiež prináša spoločnostiam úsporu peňazí, keďže umožňuje opätovné použitie vody v ich priemyselných procesoch a minimalizuje náklady na spracovanie odpadu.

Industrializácia je hlavnou príčinou znečistenia vody v dôsledku vnikania priemyselného odpadu do životného prostredia. Najmä ťažké kovy, ako sú arzén, olovo a kadmium, môžu spôsobiť metabolické poruchy a rôzne kritické účinky na organizmy. Z tohto dôvodu sú extrémne toxické pre životné prostredie.

Jednou z najsľubnejších metód čistenia a odstraňovania iónov ťažkých kovov z vody je membránová technológia. Pôsobí ako účinná bariéra alebo filter, pričom sa dá pomerne ľahko vyrobiť. Na druhej strane však má niektoré vážne limity, ako je vysoká spotreba energie, krátka životnosť membrány, nízka produktivita a selektivita.

Oxid uhličitý dopovaný zinkom

Výzvou pre vedcov je premeniť membránovú technológiu na všestrannejšiu a komerčne dostupnejšiu metódu čistenia odpadových vôd. Medzinárodný tím pod vedením vedcov z ruskej Národnej univerzity vedy a technológie a výskumníkov z Indie navrhol riešenie problému syntézou nového typu membrán – pórovitých nanočastíc oxidu hlinitého dopovaného zinkom.

Podľa výskumníkov dokážu tieto inovatívne membrány odstrániť ťažké kovy z priemyselných odpadových vôd, pričom špeciálna nanoštruktúra oxidu hlinitého modifikovaného zinkom umožnila odstrániť arzén a olovo z vody s účinnosťou 87 % a 98 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Jubilejný 25. ročník medzinárodnej vedecko - technickej konferencie so zameraním na vodovody, kanalizácie a plynovody sa uskutoční v dňoch 18. a 19. októbra 2021 v Piešťanoch.

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Spoločnosť Východoslovenská energetika nedávno predstavila krátke video, v ktorom pripomína, prečo je dôležité šetriť vodou a ako môže každý z nás prispieť k pozitívnej zmene.

Jedna investícia, dva spôsoby rádiového odpočtu

Jedna investícia, dva spôsoby rádiového odpočtu

Nový produkt spoločnosti Softlink, s.r.o., ktorú na slovenskom trhu zastupuje Macro Components, s.r.o., prináša do problematiky diaľkových odpočtov novú kvalitu a nové možnosti.