Pórovitý materiál kontaminanty zachytí a neskôr uvoľní, pričom cenné zdroje, akými sú živiny a kovy, možno následne znova využiť.
Koniec komplikáciám prameniacim z prebytku živín
Čoraz viac vodných tokov po celom svete čelí problémom plynúcim z premnoženia rias a znečistenia minerálmi z poľnohospodárskych splaškov a priemyselných výrobných procesov. Metódy odstraňovania znečisťujúcich látok, akými sú fosfáty, meď a zinok, síce existujú, no spravidla sú nákladné a jednorazové.
Výskumníci z americkej Northwestern University najnovšie vyvinuli opakovane použiteľné a lacnejšie riešenie – v novej štúdii, ktorá vyšla v periodiku Americkej chemickej spoločnosti Environmental Science & Technology Water, predstavujú špeciálnu špongiu, ktorá dokáže nasávať znečisťujúce látky, a neskôr ich podľa potreby uvoľňovať.
Špongia potiahnutá nanočasticami, ktoré priťahujú znečisťujúce látky, dokáže zachytávať kovy, napríklad zinok a meď, ako aj fosfáty. V predošlom výskume sa vedcom podarilo pomocou nej odstrániť z vody olovo a mikroplasty, ale aj ropu z jazier a oceánu.
Výhodou špongie navyše je, že znečisťujúce látky, ktoré vsiakne, dokáže neskôr pri vystavení rôznym hodnotám pH uvoľniť, čím umožňuje ich opätovné použitie ako cenných zdrojov, ktorých zásoby nie sú nevyčerpateľné, napríklad fosfátov na výrobu hnojív alebo kovov na produkciu elektrickej energie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.