Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Šéf východoslovenských vodární: Podnik čelí súkromným záujmom aj diskreditačným kampaniam

Hoci rozhodnutie parlamentu o ochrane verejného záujmu v kontexte vodární je pozitívnym krokom vpred, podľa šéfa VVS Stanislava Hrehu boj o vodu na východe nie je zďaleka vyhratý.

Šéf východoslovenských vodární: Podnik čelí súkromným záujmom aj diskreditačným kampaniam

Foto: VVS, a. s.

Parlament len pred niekoľkými dňami hlasoval o tom, aby sa akcie vodární nesmeli predávať súkromným firmám.

O predloženom návrhu skupiny poslancov písal denník Voda-portal.sk podrobne v tomto článku. Dôvodom predloženej legislatívy má byť snaha o ochranu verejného záujmu.

Impulzom boli zistenia Najvyššieho kontrolného úradu SR, ktorý poukázal na to, že viacerým slovenským vodárenským spoločnostiam hrozí privatizácia, čo by v konečnom dôsledku mohlo ohroziť bezpečnosť dodávky pitnej vody.

Vodárenské spoločnosti sú lákadlom pre súkromných investorov

Podľa generálneho riaditeľa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Stanislava Hrehu však boj o vodu na východe nie je zďaleka vyhratý.

„Vodárenské spoločnosti sú veľké lákadlo. Zabezpečujú zásobovanie obyvateľov a podnikov strategickou komoditou, bez ktorej sa nedá existovať,“ konštatuje na úvod.

Vysvetľuje, ide zároveň o dôvod, prečo štát rozdelil akcie vodární medzi obce a mestá, podľa počtu obyvateľov. Týmto krokom zabezpečil, že žiaden akcionár nemá väčšinu a záujmy obyvateľov sú rovnomerne rozložené.

Vodárenské spoločnosti sú podľa neho zároveň stabilnými podnikmi, čo je dôvod, prečo sú také zaujímavé pre súkromných investorov, ktorým ide práve o zisk.

„Rôzne snahy o privatizáciu VVS sledujem so znepokojením nie posledné dva roky, ako niektorí lokálni politici, ktorí si dnes robia zásluhy, ale už od roku 2003,“ zdôrazňuje S. Hreha.

Dodáva pritom, že podnik napríklad už niekoľko rokov vykupuje svoje akcie od obcí, ktoré ich chcú predať, čím ochraňuje spoločnosť aj legitímne záujmy akcionárov.

O snahe o privatizáciu hovoril už spis Gorila

Podľa neho spis Gorila, v ktorom je zachytený rozhovor zástupcu Penty Slavomíra Haščáka a vtedajšej šéfky Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej, popisuje plán na privatizáciu vodární, ale aj plán na diskreditáciu. A to už v roku 2006.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.