Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Ropné škvrny by sa v budúcnosti dali odstraňovať pomocou magnetu

Vedci vyvinuli látku, ktorá má magnetické vlastnosti a zároveň dokáže naviazať častice ropy. Riešenie, ktoré prinášajú, by značne zjednodušilo čistenie vodných zdrojov po únikoch ropy.

Ropné škvrny by sa v budúcnosti dali odstraňovať pomocou magnetu

FAU

Upravili oxid železitý

V budúcnosti by mohlo byť možné odstraňovať ropné škvrny z vodných plôch pomocou magnetu. Zástupcovia rôznych vedeckých disciplín sa stretli pod záštitou nemeckej univerzity Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg, kde spoločne vyvinuli funkcionalizované častice oxidu železitého, ktoré priťahujú všetky druhy uhľovodíkov.

Keďže tieto častice sú magnetické, dajú sa z vody odstrániť relatívne jednoducho a spôsobom šetrným k životnému prostrediu a to aj s časticami ropy, ktoré na seba naviažu. Po prečistení sa dajú všetky častice dokonca opätovne použiť.

V štúdii vedci opisujú celý proces tvorby špeciálnej látky. Funkcionalizované častice oxidu železitého dokázali upraviť spôsobom, že sa na nich vytvorí ďalšia vrstva, čím sa docieli, aby absorbovali iba uhľovodíky. Medzi uhľovodíky patria aj ľahké zlúčeniny, akými sú alkány, aromatické uhľovodíky, ale aj surová ropa, benzín a nafta.

Špeciálne uhľovodíkové molekuly obklopia aj najmenšie častice tak, že to vyzerá, ako keby ich nasávali a dokážu dosiahnuť objem rovný štrnásťnásobku pôvodného jadra častice.

Ako to bude fungovať?

Vedci vyvinuli z upraveného oxidu železitého prášok, ktorým keď sa posype ropa v kvapalnom skupenstve, pri kontakte sa okamžite zmení na látku, ktorá sa dá pozbierať magnetom. Oxid železitý je magnetický od prírody.

Okrem toho, že sa dá východiskový materiál opätovne použiť, proces veľmi efektívne a jednorazovo odstráni z vody častice ropy aj ropných produktov. Oproti tomu konvenčné metódy zneškodňovania ropných škvŕn častice ropy rozptyľujú alebo vytvárajú zmesi látok, vďaka ktorým dokážu baktérie uhľovodíky rýchlejšie rozložiť, no ropa ako taká zostáva vo vode prítomná až kým nie je proces úplne dokončený.

zdroj: FAU

Keď mali vedci hotovú upravenú verziu oxidu železitého a oboznámili sa s jej vlastnosťami, experimentovali s rôznymi druhmi uhľovodíkov a rôznymi zdrojmi vody rozličných teplôt, ktoré doplnili molekulárnymi simuláciami s cieľom vlastnosti oxidu železitého ešte vylepšiť.

V budúcnosti by tento systém mohol pomôcť výrazne zmenšiť negatívny dopad, ktorý má kontaminácia ropou na životné prostredie. Nemecký výskumný tím už nadviazal kontakty v oblasti priemyslu, s ktorými sa pustí do vývoja konkrétnych technológií, v ktorých svoj objav aplikujú a ktoré sa budú dať využívať pri procesoch odstraňovania ropných škvŕn.

Výskum bol publikovaný vo vedeckom časopise Advanced Functional Materials.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services.

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.