Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Rámcovú smernicu si nemôžeme dovoliť oslabiť, tvrdia európski vedci

V spoločnom stanovisku aj uviedli dôvody. Medzi signatármi boli aj slovenskí odborníci.

Rámcovú smernicu si nemôžeme dovoliť oslabiť, tvrdia európski vedci

Foto: Pixabay

Podľa Svetového fondu na ochranu prírody musí byť obnova riek hlavným cieľom vodohospodárskych opatrení.

Tento názor zdieľajú aj európski a slovenskí odborníci, ktorí v spoločnom stanovisku vyjadrili podporu Rámcovej smernici o vode. Organizácia WWF Slovensko o tom informovala v nedávnej tlačovej správe.

Viac ako 5 500 vedcov totiž podporilo záchranu európskych vôd a zachovanie európskej Rámcovej smernice o vodách.

Tá žiada krajiny, aby riekam, jazerám či mokradiam vrátili dobrý stav. Až 60 % európskych vôd nie je v dobrom stave. Aj keď je na Slovensku situácia lepšia, stále ide o 45 % útvarov.

Prehodnocovanie smernice

Európska komisia smernicu prehodnocuje a rastú snahy o zmiernenie jej cieľov. V kampani #ProtectWater, o ktorej podrobne písal aj denník Voda-portal.sk, podporilo zachovanie smernice viac ako 365-tisíc občanov.

Táto online kampaň vyzýva európskych občanov, aby podporili súčasné znenie Rámcovej smernice o vode. Ak dôjde k oslabeniu jej ustanovení, následky pocítia všetci.

Prostredníctvom Rámcovej smernice o vode sa členské štáty dohodli, že dosiahnu „dobrý stav“ svojich vôd najneskôr do roku 2027. Pôvodná lehota bola stanovená na rok 2015, nepodarilo sa ju však ani zďaleka splniť.

Iniciatíva tak zdôrazňuje, že je nevyhnutné ponechať znenie Rámcovej smernice o vode v súčasnej podobe. Niektoré vlády členských štátov však požadujú oslabenie jej ustanovení.

Dôvodmi sú nízke ambície a ochota investovať do ochrany vodných zdrojov, strach z nenaplnenia cieľov a možných sankcií, ale aj silná lobby zo strany národného priemyslu a poľnohospodárstva.

Stanovisko podpísali aj Slováci

„Európska biodiverzita je závislá od zdravých sladkovodných ekosystémov, ktoré predstavujú srdce našej prírody,“ píšu vedci.

Tí zároveň upozorňujú na to, že sladkovodné ekosystémy patria medzi najohrozenejšie na planéte, pričom ich ochrana sa stáva dôležitejšou ako kedykoľvek predtým v súvislosti s rastúcim rizikom sucha, záplav a požiarov.

Podľa vedcov smernica od prijatia v roku 2000 priniesla viacero pozitív, a to najmä zníženie znečistenia vôd. Ďalšie zlepšenia môžu prísť, ak budú krajiny smernicu plne implementovať.

Toto stanovisko podpísali vedci z celej Európy a výnimkou neboli ani slovenskí odborníci. Celkovo išlo o 23 vedcov, medzi ktorými bol aj docent Tomáš Derka z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

„Stav povrchových vôd záleží od chemického a ekologického stavu. Na Slovensku sa podarilo, že máme väčšinu tokov v dobrom chemickom stave. Znečistenie sa dramaticky znížilo vďaka investíciám do čistiarní odpadových vôd a kanalizácií. Bohužiaľ, dnes narastá znečistenie z poľnohospodárstva,“ konštatuje T. Derka.

„Čistá voda však nestačí. V zregulovaných tokoch je nemožné dosiahnuť dobrý ekologicky stav a teda ani dobrý stav. Napriek tomu hydromorfologická degradácia pokračuje, najmä masové budovanie malých vodných elektrární a regulácie korýt s cieľom alebo pod zámienkou protipovodňových opatrení. Rámcová smernica o vode je perfektný nástroj, aby inštitúcie problémy riešili, čoho výsledkom majú byť zdravšie vodné ekosystémy,“ dodáva.

Stav vôd sa zhoršuje, tvrdí WWF

Podľa WWF Slovensko súvisí tlak na prehodnotenie smernice s tým, že sa vo väčšine krajín stav vôd skôr zhoršuje, pričom Slovensko nie je výnimkou.

Organizácia zdôrazňuje, že kým v roku 2007 nebolo u nás v dobrom stave 35 percent sledovaných vodných útvarov, v roku 2012 to už bolo 45 %.

Dramatický pokles zaznamenal aj počet vodných útvarov vo veľmi dobrom stave. Vyplýva to z aktuálneho Vodného plánu Slovenska.

V súčasnosti ministerstvo životného prostredia pracuje na jeho aktualizácii na roky 2022-27. Podľa WWF práve tento proces ukáže, do akej miery je revitalizácia vodných tokov pre Slovensko prioritou.

Kvalita vody na Slovensku narastá, tvrdí envirorezort

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

O nenávratný finančný príspevok v rámci OP KŽP si môžete zažiadať vo viacerých oblastiach.

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Základná kostra českého návrhu ústavného zákona je už na svete. Aké ustanovenia obsahuje?

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Konvenčné technológie sú buď drahé, alebo za sebou zanechávajú sekundárne znečistenie. Nový prístup má byť ekonomicky efektívny a zároveň udržateľný. Má však stále svoje limity.