Narušením cirkulácie by sa obmedzila schopnosť oceánu pohlcovať oxid uhličitý z atmosféry.
Cirkulácia vody sa výrazne spomalí
Otepľovanie morskej vody v dôsledku klimatickej zmeny má za následok spomaľovanie cirkulácie v hlbinách Atlantického aj Južného oceánu. Vedci z Irvine Earth University of California tvrdia, že ak to takto bude pokračovať, výrazne sa obmedzia možnosti oceánu pohlcovať oxid uhličitý z atmosféry, čo ešte zhorší globálne otepľovanie.
V novej štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom periodiku Nature Climate Change, analyzovali výskumníci predpovede z viac ako tridsiatich klimatických modelov a zistili, že komplexný systém morských prúdov v Atlantickom oceáne, ktorý je oficiálne známy ako atlantická meridionálna cirkulácia (Atlantic Meridional Overturning Circulation – pozn. red) a obdobná južná meridionálna cirkulácia v Južnom oceáne (Southern Meridional Overturning Circulation – pozn. red.) sa do roku 2100 spomalí až o 42 %.
Simulácie navyše naznačujú, že v rámci najhoršieho scenára otepľovania by do roku 2300 mohlo dôjsť k úplnému zastaveniu južnej cirkulácie.
„Z analýzy predpovedí z tridsiatich šiestich modelov systému Zeme pre škálu klimatických scenárov vyplýva, že nekontrolované globálne otepľovanie by mohlo viesť k zastaveniu prúdenia vody v hlbokom oceáne. Bola by to klimatická katastrofa rozsahom podobná úplnému roztopeniu ľadovcov na súši,“ uvádza spoluautor štúdie profesor J. Keith Moore.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.