Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INECS

Priekopnícky a udržateľný spôsob desalinácie prináša viaceré výhody

Vedci vyvinuli novú metódu filtrácie soli a kovových iónov z vody prostredníctvom technológie, ktorá by sa mohla využívať v rôznych priemyselných odvetviach.

Priekopnícky a udržateľný spôsob desalinácie prináša viaceré výhody

Foto: Pixabay

Približne dve miliardy ľudí na celom svete nemajú prístup k čistej a bezpečnej pitnej vode. Spoločný výskum vedcov z Monash University v Austrálii, vedeckého inštitútu CSIRO a University of Texas at Austine sa pokúsil priniesť prelomové riešenie danej situácie.

CSIRO inštitút je jednou z popredných austrálskych výskumných organizácií, ktorá funguje od roku 1916. Spolupracuje s viacerými výskumnými ústavmi po celom svete a zameriava sa predovšetkým na oblasti nových technológií a inovácií pre zabezpečenie lepšieho životného prostredia. Výraznú časť publikácií venuje práve problematike vodných zdrojov.

Membrány ako environmentálne udržateľný spôsob

Výskumný tím zistil, že membrány MOF (tzv. metal-organic framework), látky novej generácie, dokážu imitovať filtračnú funkciu či iónovú selektivitu organických bunkových membrán.

Zlúčeniny MOF predstavujú triedu kryštalických materiálov, ktoré pozostávajú z kovových iónov alebo zhlukov a vytvárajú jedno-, dvoj- alebo trojrozmerné štruktúry.

Ide o podtriedu koordinačných polymérov, ktorá sa vyznačuje špecifickou vlastnosťou, a to pórovitosťou.

Ich sorpčné vlastnosti, teda schopnosti látok ľahko viazať plyny či roztoky, vysoko presahujú možnosti bežných a zaužívaných materiálov.

Zlúčeniny MOF majú najväčšiu vnútornú plochu zo všetkých známych látok. Ich kryštály pripomínajú špongie, ktoré sa môžu využívať na zachytávanie, ukladanie a uvoľňovanie chemických zlúčenín.

„Naše zistenia môžeme využiť na riešenie výzvy desalinácie vody. Namiesto spoliehania sa na súčasné nákladné a energeticky náročné procesy, tento výskum otvára potenciál na odstraňovanie soli z vody vďaka výrazne energeticky účinnejšiemu a environmentálne udržateľnejšiemu spôsobu,“ vyhlásil austrálsky vedec Huanting Wang.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Takzvané purpurové baktérie dokážu zachytiť nebezpečný oxid uhličitý a vytvoriť vodíkový plyn, ktorý slúži na produkciu elektrickej energie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní, ktoré dalo ministerstvo životného prostredia do MPK. Vláda celkovo uvoľnila viac ako milión eur na povodňové zabezpečovacie a záchranné práce.