Drobné plastové častice do ornej pôdy prenikajú zo splaškového kalu, ktorý sa používa ako hnojivo.
V čistiarenskom kale zostávajú mikroplasty
Z nového výskumu vyplýva, že poľnohospodárska pôda v Európe je potenciálne najväčším svetovým skladiskom mikroplastov. Vysoké koncentrácie plastových častíc do nej prenikajú v hnojivách zo splaškového kalu.
Vedci z Cardiffskej univerzity odhadujú, že do pôdy v krajinách Európy ročne prenikne 31 000 až 42 000 ton mikroplastov, čo predstavuje 86 až 710 biliónov plastových častíc. Tieto čísla sú podobné koncentráciám mikroplastov vo vyššej časti oceánu.
V štúdii, ktorá vyšla vo vedeckom časopise Environmental Pollution, výskumníci odhadujú, že hoci sa mikroplasty z odpadovej vody v čistiarňach odstraňujú, aj tak tvoria približne 1 % hmotnosti splaškového kalu, ktorý sa v Európe bežne používa ako hnojivo v poľnohospodárstve.
Najviac kontaminovanú pôdu mikroplastmi má podľa výskumu Spojené kráľovstvo, kde sa na meter štvorcový poľnohospodárskej pôdy s hnojivom dostáva ročne 500 až 1000 častíc mikroplastov. Na nasledujúcich priečkach sa ocitli Španielsko, Portugalsko a Nemecko.
Mikroplasty sa nakoniec vrátia do vodných zdrojov
Kal z čistiarní odpadových vôd sa v európskych krajinách bežne používa ako udržateľné hnojivo z obnoviteľných zdrojov pre poľnohospodársku pôdu. Odklon čistiarenského kalu zo skládok a spaľovní a jeho presmerovanie na výrobu energie a do poľnohospodárstva podporujú aj smernice EÚ.
Mikroplasty, ktoré sa týmto spôsobom dostávajú na poľnohospodársku pôdu, sa však časom s odtekajúcou povrchovou vodou začlenia do prirodzeného vodného toku alebo preniknú do podzemných vôd.
Plastové častice menšie ako 5 mm predstavujú hrozbu pre voľne žijúce živočíchy, pretože sa dajú ľahko požiť a môžu prenášať kontaminanty, rôzne toxické chemikálie aj nebezpečné patogény, čo môže mať negatívny vplyv na celý potravinový reťazec.
„V našom výskume sme sa snažili zistiť, či sa mikroplasty v čistiarňach odpadových vôd skutočne odstránia alebo či sa odtiaľ presúvajú do životného prostredia,“ hovorí hlavný autor štúdie James Lofty z Cardiffskej univerzity.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.