Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Pod Antarktídou objavili skrytý rádioaktívny zdroj tepla, ktorý zrejme prispieva k topeniu ľadu odspodu

Vedcom sa zrejme potvrdila teória, nad ktorou sa špekulovalo už dlhší čas. Pod východnou časťou Antarktídy sa nachádza zdroj geotermálnej energie, ktorý zrýchľuje topenie ľadu v oblasti južného pólu.

Pod Antarktídou objavili skrytý rádioaktívny zdroj tepla, ktorý zrejme prispieva k topeniu ľadu odspodu

Foto: Maxpixel.net

Nedávno sme vás informovali o zisteniach vedcov ohľadom zrýchleného úbytku antarktického ľadu. Výskumníci vtedy vypočítali, že do roku 2012 na tomto polárnom kontinente ročne ubudlo asi 84 miliárd ton ľadu.

Od toho roku sa ho roztopilo ročne 241 miliárd ton, čo znamená, že sa v posledných piatich rokoch rýchlosť topenia takmer strojnásobila.

Pokiaľ ide o meranie straty ľadu na póloch a predpovedanie toho, čo sa môže stať ďalej, vedci sa naďalej snažia získať čo najviac presných údajov. Nová štúdia naznačuje, že pod východnou Antarktídou je veľký zdroj geotermálneho tepla.

Podľa radarových údajov z lietadiel lietajúcich nad zmrznutým kontinentom sa zdá, že ľad sa v tejto oblasti sa topí zdola nahor. Radar dokázal preniknúť cez trojkilometrovú vrstvu ľadu, aby zmapoval podmienky pod ním, informuje portál Science Alert.

Oblasti, kde sa ľad roztápa najrýchlejšie. Zdroj: NASA Earth Observatory

Keď sa základňa antarktickej ľadovej vrstvy roztopí, voda z roztápajúceho sa ľadu odteká a vypĺňa subglaciálne jazerá.

Hoci tento proces nemusí byť hlavným prispievateľom k stratám ľadu, medzinárodný tím vedcov tvrdí, že v budúcnosti môže spôsobiť rýchlejšie topenie, pretože voda a ľad môžu z masívu ľahšie unikať.

„Proces topenia, ktorý pozorujeme, pravdepodobne trvá už tisícky, možno aj milióny rokov a priamo neprispieva k zmene ľadovej vrstvy,"  hovorí vedúci výskumník Tom Jordan z Britského antarktického prieskumu.

„Avšak v budúcnosti môže zvyšujúce sa množstvo vody v spodnej časti ľadového príkrovu spraviť túto oblasť citlivejšiu na vonkajšie faktory, ako je zmena klímy," pokračuje Jordan.

Foto: Coast Guard Compass

Tím odborníkov si na základe pozorovaní, ktoré siahali od pobrežia až 750 kilometrov smerom do vnútrozemia myslí, že k tomuto dodatočnému topeniu prispievajú rádioaktívne horniny a horúca voda, ktoré sa vynárajú z vnútra zemskej kôry.

Bez najnovšej technológie radarov by sme mali iba povrchové pozorovania. Projekt PolarGAP, ktorého súčasťou je tento výskum, je navrhnutý tak, aby vyplnil niektoré medzery, ktoré zanechali niekdajšie pozorovania satelitov GOCE.

Dáta z GOCE (Gravity Field a Steady-State Ocean Circulation Explorer) boli použité na mapovanie terénu pod Antarktídou meraním miernych výkyvov v gravitačnom ťahu. Výsledky boli publikované v štúdii zverejnenej začiatkom tohto mesiaca.

Topografická mapa podložia Antarktídy získaná z dát zo satelitu GOCE. Zdroj: ESA

Schopnosť zmapovať skryté kontúry a kľúčové zdroje tepla pod ľadovou vrstvou je rozhodujúca pri vypracovaní prognózy toho, čo sa stane s Antarktídou v nasledujúcich rokoch.

Projekt PolarGAP poskytol niektoré dôležité pozorovania ako súčasť tejto oblasti vedeckého výskumu. Aj keď si nemôžeme byť istí, čo spôsobuje topenie, zdá sa, že najpravdepodobnejšie to budú horúce horniny a hypotéza o ohriatej vode, čo môžu brať do úvahy aj budúce štúdie.


Nie je to jediný novoobjavený zdroj tepla pod Antarktídou. Štúdia, ktorá bola zverejnená minulý rok, naznačuje, že v Západnej Antarktíde je rozsiahly podzemný zdroj tepla, ktoré možno topí ľad rýchlejšie, ako sa môže vytvárať.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Veda a výskum

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Napúšťate bazén? Vodári majú tipy ako predísť zakaleniu vody a nepreťažiť sieť

Napúšťate bazén? Vodári majú tipy ako predísť zakaleniu vody a nepreťažiť sieť

Pri napúšťaní bazéna sa oplatí myslieť na niekoľko zásad. Bratislavská vodárenská spoločnosť sa podelila o odporúčania.

Hľadajú nového šéfa SHMÚ. Poverený riadením je zatiaľ Vladimír Císar

Hľadajú nového šéfa SHMÚ. Poverený riadením je zatiaľ Vladimír Císar

Poverený šéf prišiel do čela SHMÚ z konzultačnej firmy v máji.

Andrassy útočí na Tarabu pre odklad novely. Ten dôvodí, že ju chce ešte prísnejšiu

Andrassy útočí na Tarabu pre odklad novely. Ten dôvodí, že ju chce ešte prísnejšiu

Šéf kontrolórov podozrieva veľkú vodárenskú spoločnosť zo skrytej privatizácie, tá to odmieta.

X
X
X
X