INNOGY
INNOGY
INISOFT

Plynulý tok má už iba jedna tretina najdlhších riek sveta

Na svete je toľko priehrad, že voda plynulo preteká už len tretinou veľkých riek. Analýza tvrdí, že sa tým drasticky znižuje množstvo benefitov, ktoré neprerušene tečúce rieky prinášajú človeku.

Plynulý tok má už iba jedna tretina najdlhších riek sveta

WWF

Rieky sú kľúčové pre ľudstvo, no vedci poukazujú a to, že väčšina z nich je v súčasnosti fragmentovaná a znehodnotená. Človekom nedotknuté rieky sa dnes už nachádzajú len v odľahlých oblastiach, napríklad na Arktíde alebo v Amazónii, v menej rozvinutých regiónoch, napríklad v Kongu, alebo v krajinách, ktorých politiky nedávajú priestor stavbe vodných elektrární.

Zdravé rieky s plynulým tokom poskytujú podmienky pre život sladkovodným rybám, ktoré sú zárukou dostatku potravín pre stovky miliónov ľudí. Taktiež prepravujú sedimenty, ktoré udržujú delty nad zvyšujúcou sa hladinou morí, zmierňujú následky extrémnych záplav a sucha, predchádzajú strate infraštruktúry a polí z dôvodu erózie a prispievajú k biodiverzite.  

Infraštruktúra a zásahy človeka už prerušili tok dvoch tretín najdlhších svetových riek. Plynulosť toku narušujú najmä priehrady a umelo vytvorené vodné nádrže. Medzinárodný tím výskumníkov analyzoval dvanásť miliónov kilometrov vodných tokov po celom svete a urobil prvý odhad o stave prietoku týmito riekami. Štúdia vyšla v periodiku Nature.

Skúmali rieky dlhšie ako 1000 km

Tridsaťštyri vedcov z McGill University skúmalo dvestoštyridsaťšesť najdlhších riek sveta, plynulý tok z nich má už iba 37%. Vedci zistili napríklad aj to, že iba dvadsaťjeden z deväťdesiatjeden riek dlhších ako tisíc kilometrov, ktoré pôvodne priamo ústili do mora, si toto prepojenie od prameňa až po ústie zachovávajú dodnes.

„Svetové rieky tvoria zložitú spleť a dôležité je ich prepojenie so súšou, podzemnou vodou a atmosférou,“ hovorí hlavný autor štúdie Günther Grill.

„Pre ľudstvo aj životné prostredie je dôležité, aby mali rieky plynulé toky, no následkom ekonomického vývoja na svete takýchto riek zostáva už len málo. Na vypracovanie našej štúdie sme použili satelitné snímky a iné údaje. Rieky sme skúmali detailnejšie ako ktokoľvek pred nami,“ dodáva.

Priehrady treba stavať obozretne

Hlavnou príčinou, prečo riečne toky strácajú plynulosť, sú priehrady a vodné nádrže. Na svete sa nachádza približne šesťdesiattisíc veľkých priehrad a v blízkej budúcnosti má pribudnúť viac ako tritisícsedemsto vodných elektrární.

Ak sa nevhodný typ priehrady postaví na nevhodnom mieste, ovplyvní to tok rieky a môže dochádzať k jeho upchatiu. To vplýva na vodné živočíchy, ktoré migrujú za potravou alebo kvôli rozmnožovaniu.

Vedci upozorňujú, že toky riek výrazne narušujú vodné elektrárne, ktorých sa stavia čoraz viac, keďže krajiny po celom svete prechádzajú na nízkouhlíkové hospodárstvo. Nevyzývajú k tomu, aby sme prestali energiu z vodných tokov využívať, no apelujú na to, aby bola stavba vodných elektrární dobre premyslená a vybraté miesta zvážené do detailov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Výstava VOD-KA 2019 sa tešila dosiaľ najväčšiemu záujmu aj novinkám

Výstava VOD-KA 2019 sa tešila dosiaľ najväčšiemu záujmu aj novinkám

Počet návštevníkov dosiahol viac ako 10-tisíc. Prvýkrát bol súčasťou výstavy aj trh práce. Denník Voda-portal.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

„Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

„Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

Výberová komisia odporučila primátorovi navrhnúť na mestskom zastupiteľstve Petra Olajoša za predsedu predstavenstva BVS. Ten prišiel s kritikou súčasného stavu, ale aj s jasnou víziou do budúcnosti.

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Komplikácie pretrvávajú už dlhšiu dobu. Vedenie OVS kritizuje nedôsledne vykonanú prácu zo strany zhotoviteľa.