Macro Components
INNOGY
Belimo

Plynulé čerpanie eurofondov v rámci OP KŽP naráža na viaceré riziká

Na pomyselnom semafore rizikovosti plynulej implementácie svieti OP KŽP načerveno. Problematické je najmä čerpanie eurofondov v súvislosti s adaptáciou so zameraním na ochranu pred povodňami.

Plynulé čerpanie eurofondov v rámci OP KŽP naráža na viaceré riziká

Foto: Depositphotos

Riadenie eurofondov prešlo v minulom roku zmenami, ktoré podľa vicepremiérky a ministerky investícií Veroniky Remišovej prinášajú pre Slovensko pozitívne výsledky.

Implementácia Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) však stále nie je dostatočne plynulá. Vyplýva to z informačnej správy, ktorú predložilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky na stredajšie rokovanie vlády (odkaz na celý materiál nájdete na konci článku).

Do konca programového obdobia v roku 2023 zostáva Slovensku vyčerpať ešte 8,48 miliardy eur a ďalších 780 miliónov eur bude mať Slovensko z protikrízového balíka REACT-EU.

„K 21. marcu 2020, keď nastúpila po voľbách nová vláda, bola vyčerpaná len necelá tretina z 15,3 miliardy eur, ktoré sme získali na programové obdobie 2014 – 2020. Kým za 6 rokov predchádzajúce vlády vyčerpali len necelú tretinu z 15 miliárd eur, po nástupe novej vlády sa za 9 mesiacov čerpanie zlepšilo o takmer 2 miliardy eur a vyčerpaných je už viac ako 44 % z celkovej sumy,“ konštatuje V. Remišová.

Výrazný pokrok v čerpaní eurofondov sa podľa ministerky podarilo dosiahnuť tiež vďaka zníženiu administratívnej záťaže a komplikovanosti nastavených implementačných procesov, pričom sa zrušili  nadbytočné kontroly a výkazy, ale zefektívnil sa aj proces verejného obstarávania.

„Výsledkom celého tohto snaženia je, že sme za rok 2020 vyčerpali do posledného eura prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu a Kohézneho fondu,“ zdôrazňuje V. Remišová.

OP KŽP svieti načerveno

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Okrem masívnej finančnej podpory mení aj legislatívu.

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Česi pripravujú novelu vodného zákona, pracujú na technológiách umelej infiltrácie a chcú sa inšpirovať Izraelom. Dôvodom je pretrvávajúce sucho.

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Zámer poslancov je dobrý, avšak návrh z predkladacej správy envirorezortu môže viesť k vytvorenia modelu, ktorým by sa, naopak, prevod akcií mohol dostať mimo verejný sektor.