INNOGY
INNOGY
BELIMO

Plánujete kúpu novej vane? Poradíme vám, aký materiál zvoliť

Vďaka nasledujúcim tipom si budete schopní vybrať vaňu, ktorá vyhovuje nielen vašim potrebám, ale aj finančnej situácii.

Plánujete kúpu novej vane? Poradíme vám, aký materiál zvoliť

Foto: Pixabay

  • Téma |  15.02.2018 |  Diana Motúzová

Už Rimania poznali pravý pôžitok plnohodnotného kúpeľa. Napriek tomu ešte v 18. storočí predstavovala ozajstná kúpeľňa luxus, ktorý si nie každý mohol dovoliť.

Kvalitná vaňa je rozhodujúcim komponentom kúpeľní. Pri jej výbere je nutné zvážiť niekoľko stránok, ako je materiál, doplnky či možnosti inštalácie.

Poradíme vám, ako si správne vybrať vhodný materiál, vďaka ktorému sa pravdepodobne vyhnete potenciálnym problémom v budúcnosti.

Trh s kúpeľňovým vybavením je plný širokého množstva materiálov, od smaltovanej ocele, cez akrylát, až po kameň či dokonca sklo. Drevo, kameň, mramor aj sklo sú predovšetkým dizajnovou záležitosťou, keďže ich cena na trhu je výraznejšie vyššia ako u ostatných spomenutých druhov.

Pozrime sa však na základné delenie, bez znalosti ktorého by bolo vaše rozhodovanie podstatne zložitejšie.

Liatinové vane

Dlhú dobu bola hlavným materiálom na výrobu vaní liatina. Prechod k pozinkovanému plechu a lisovanému oceľovému plechu znížil hmotnosť vyrábaných vaní a taktiež rozšíril ponuku ich tvarov.

Napriek tomu, že v súčasnosti nepredstavujú najrozšírenejší typ, stále si zachovávajú svoje miesto u niektorých výrobcov. Ich najväčšou výhodou je skvelá tepelnoizolačná vlastnosť. Voda po napustení si zachováva svoju teplotu veľmi dlhú dobu.

foto: kienandsweet.com

Okrem toho sú takéto vane veľmi pevné, udržiavajú si tvarovú stálosť a majú dlhú životnosť. Nevýhodou je však ich pomerne veľká hmotnosť, ktorá vám môže skomplikovať predovšetkým prevoz a inštaláciu.

Cena liatinovej vane sa pohybuje v rozmedzí od 450 do 650 eur. Pri vyšších radoch môžete do takejto vane investovať aj 1000 eur.

Smaltované vane

Smaltovaný plech je jedným z najlacnejších a najrozšírenejších materiálov. Okrem toho prináša viaceré výhody, akými sú práve nízka cena a relatívne vysoká odolnosť proti mechanickému poškriabaniu.

Avšak ak dôjde k narušeniu smaltovaného povrchu, táto vaňa je prakticky neopraviteľná, a preto je nutná jej výmena.

Pri bežnom používaní existuje minimálne riziko poškodenia povrchu. Ten je výrazne odolný aj voči kyselinám či iným prísadám.

Oceľové smaltované vane v žiadnom prípade nie sú minulosťou. Môžeme ich zakúpiť v rôznych prevedeniach vrátane tých najluxusnejších. Obvykle sú vyrábané s hrúbkou 2 mm, avšak luxusné typy sa produkujú až z 3,5 mm silnej ocele.

Výhodou materiálu je aj jeho odolnosť voči akýmkoľvek kozmetickým a lekárskym kúpeľovým prísadám či parfémom. Dokonca ani farby na vlasy či odlakovače na ňom nezanechávajú žiadne stopy.

V prípade požiaru v byte či v dome nedochádza k vytváraniu žiadnych jedovatých plynov. Ak porovnáme oceľové smaltované vane s akrylátovými vaňami, prvý typ má vzornú ekologickú bilanciu.

Lisovanie plechov však predstavuje nákladnú technológiu, ktorá neumožňuje výrobu rozličných tvarov vaní. Z tohto dôvodu ste preto značne obmedzení pri výbere jej designu. Ak túžite po zaujímavo tvarovanej vani, pripravte sa, že náklady budú pomerne vysoké.

Určitou nevýhodou je aj slabá tepelnoizolačná vlastnosť materiálu, ktorá dlhodobo neudrží teplotu napustenej vody. Vaňa sa vám môže pocitovo javiť ako studená, čo podstatne obmedzuje jej kvalitatívne vlastnosti.

Keďže technológia smaltovania nedokáže zaručiť dokonale hladký povrch, nebezpečenstvo pošmyknutia sa počas kúpeľa je značne vysoké.

Ďalším negatívom je nedostatočné tlmenie hluku pri napúšťaní vody, čo nemusí prekážať nutne vám, ale určite nepoteší vašich susedov.

Jej cena je podobná ako u akrylátovej vane, ale základný typ môžete zakúpiť v nižšej hodnote, a to do 200 eur. Ak však vyžadujete kvalitu, lepšie smaltované vane nájdete v obchodoch aj vo výške 1000 eur.

Akrylátové vane

Akrylát v súčasnosti predstavuje najpoužívanejší materiál na výrobu vaní. Rozlišujeme medzi extrudovaným a liatym akrylátom.

Liaty akrylát je však podstatnejšie kvalitnejší, keďže počas jeho výroba si doska zachováva svoje fyzikálne vlastnosti vo všetkých smeroch.

Tento materiál prináša záruku dlhodobejšieho zachovania tvaru. Okrem toho ani nepraská. Oproti extrudovanému akrylátu je však značne drahší.

Výhodou tohto materiálu je aj nepórovitosť povrchu, ktorá prispieva k jednoduchej údržbe a hygienickej čistote. Plesne ani baktérie tak nemajú v podstate žiadnu šancu sa na takomto materiáli udržať.

Technológia výroby umožňuje výber zo širokého množstva rozmerov a tvarov, vďaka čomu dokážete dať kúpeľni štýl podľa vašej predstavy. Do takejto vane je tiež možné zabudovať hydromasážny systém či špeciálne držadlá.

Akrylátová vaňa je tiež odolná proti poškodeniu. Ak by predsa len k určitému poškodeniu došlo, materiál sa dá jednoducho prebrúsiť a preleštiť do pôvodného stavu.

Pri čistení však nepoužívajte prostriedky obsahujúce abrazívnu zložku, ktorá by mohla povrch nenávratne poškodiť. Ak nedopatrením odštiepite kus povrchovej vrstvy, poškodené miesto môžete zatmeliť špeciálnym tekutým akrylátom.

Ak máte záujem o kvalitnú vaňu, zvoľte taký typ, ktorý je vystužený sklolaminátom, a to aj vo viacerých vrstvách. Sklolaminát sa totiž vyznačuje pevnosťou a odolnosťou voči chemikáliám.

Ďalšou výhodou tohto materiálu je výnimočne dobrá schopnosť izolácie tepla, ako aj antibakteriálny povrch. Akrylát je na dotyk teplejší ako smalt, čo hovorí v prospech tohto materiálu v otázke pohodlnosti.

Dávajte si však pozor na možné praskanie. V prípade tohto problému použite vaňové lišty, tmely či silikóny. Je však potrebné zohľadniť, že po takomto zákroku sa pôvodná nízka cena môže značne predražiť.

Cena za akrylátovú vaňu sa pohybuje v širokom rozpätí v závislosti od doplnkových funkcií a prvkov. Klasický obdĺžnikový typ však zakúpite v približnej hodnote 250 – 300 eur.

Vane z liateho mramoru

Liaty mramor predstavuje najmodernejší materiál. Používa sa predovšetkým u špeciálnych vaní do voľného priestoru. Okrem vysokej tuhosti a hmotnosti má všetky ďalšie vlastnosti veľmi podobné akrylátu.

Vďaka dvojitému dnu a fyzikálnym atribútom mramoru má takáto vaňa účinné tepelnoizolačné vlastnosti. Práve z tohto dôvodu bude mať voda príjemnú teplotu počas celého kúpeľa.

Cena samostatne stojacej mramorovej vane sa v súčasnosti pohybuje v rozpätí 1300 – 1800 eur.

Vane z ABS plastu a iných druhov plastov

Takéto vane vás zaiste zaujmú svojou cenou. Materiál je z vrchnej časti tvorený slabou vrstvou akrylátu, pričom spodnú časť doplňuje vrstva ABS plastu.

Takýto kompozitný materiál však umožňuje výrobu nie príliš zložitých tvarov, nakoľko vstupný materiál neumožňuje ostré ohyby či precízne tvarovanie.

ABS plast však nedosahuje takú kvalitu ako akrylát. Ich cena sa pohybuje vo výške 150 eur.

Quarylové vane

Oproti akrylátovým vaniam je tento typ výrazne robustnejší a hrubší, v niektorých modeloch dokonca 10 – 15-krát. Quaryl je umelý mramor vyrobený z akrylátu, do ktorého výrobcovia pridávajú ešte kamenný prášok.

Hlavnou výhodou tohto typu vaní je odolnosť. Vo všeobecnosti sa považujú za špičku medzi plastovými vaňami.

Ak si však chcete zakúpiť quarylovú vaňu, pripravte sa na to, že si siahnete hlboko do peňaženky. Niektoré typy sa predávajú v cene až 1000 eur.

Najbežnejšími materiálmi zostávajú smalt a akrylát. Ak vás obmedzuje vaša finančná situácia, správnou voľbou je kúpa akrylátovej vane, ktorá sa dá zaobstarať v pomerne vysokej kvalite za prijateľnú cenu.

Pri kúpe vane si však nezabudnite preveriť značku a kvalitu produktov daného výrobcu. Uviedli sme hlavné výhody a nevýhody určitých materiálov, ktoré dávajú výrobku isté kladné či záporné črty. Pozitívne vlastnosti vám však zaručí len kvalitné vyhotovenie zo strany výrobcu.


Diskusia (1)

  1. Mata01.08.2021 (03:27)
    Smaltovanú vaňu určite z vlastnej skúsenosti nemôžem odporučiť s malými deťmi. Po niekoľko rokoch bola tak zničená, že sme radšej menili za akrylát. Inak ceny samostatne stojacich vaní z liateho mramoru už nie sú tak vysoké. Vlani sme kupovali v zľave tu https://www.krasnakupelna.sk/vane-z-liateho-mramoru asi za 1000 eur.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku.

Číňania sa opäť zahrávajú s prírodou. Chcú vyvolať masívny umelý dážď

Číňania sa opäť zahrávajú s prírodou. Chcú vyvolať masívny umelý dážď

Čína sa chystá vybudovať obrovské zariadenie na výsev mrakov v Himalájach. Ide o najväčší projekt svojho druhu na svete.

Sivá voda zatiaľ na Slovensku neprerazila, v zahraničí je však populárna

Sivá voda zatiaľ na Slovensku neprerazila, v zahraničí je však populárna

Je pritom dokázané, že jej úprava výrazne znižuje náklady na stočné a šetrí životné prostredie. Využívať ju môžeme v domácnosti, na zavlažovanie, ale aj ako energetickú alternatívu.