Nedávna štúdia odhalila, že väčšina látok PFAS používaných v obaloch na potraviny a nápoje nie je vôbec regulovaná, ani nebola testovaná na zdravotné riziká.
PFAS je označenie perluoroalkylovaných a polyfluoroalkylovaných látok. Využívajú sa predovšetkým kvôli svojim fyzikálnym a chemickým vlastnostiam – môžu vystupovať v plynnom, kvapalnom aj tuhom skupenstve. Navyše sú stabilné pri vysokých teplotách a mnohé z nich odpudzujú vodu či mastnotu.
Nový výskum, ktorý uskutočnila organizácia pre komunikáciu v oblasti vedy Food Packaging Forum Foundation (FPF) vo Švajčiarsku, sa zameriaval na látky PFAS a ich nepriaznivé účinky pre človeka a prírodu. Preukázal, že až 90 % týchto látok, nie je zaradených do žiadnych regulačných ani priemyselných zoznamov používaných pri výrobe chemikálií.
Vo výskume použili index toxikologickej priority (Toxicological Priority Index – ToxPi), vďaka čomu upozornili na skutočnosť, že údaje o nebezpečnosti sú k dispozícii len pre 57 % PFAS používaných v obaloch na potraviny. V prípade PFAS látok testovaných na úroveň toxicity boli zistené mnohé nepriaznivé účinky.
Dôvodom pre ich širokú aplikáciu je veľmi pevná chemická väzba medzi uhlíkom a fluórom. Jedna z najsilnejších v prírode. Preto sú aj nesmierne dlhotrvácne. Keďže sú veľmi odolné, jednoducho sa šíria. Opakovane bola zaznamenaná kontaminácia PFAS v podzemných vodách, povrchových vodách aj pôde. Takisto bola odhalená prítomnosť PFAS v krvi ľudí aj zvierat na celom svete.
Jonatan Kleimark, hlavný poradca spoločnosti ChemSec pre chemické látky a obchod, pre platformu Packaging Insights uviedol: „Už sme to povedali mnohokrát, ale zdá sa, že to musíme opakovať donekonečna. Látky PFAS sú všade! V súčasnosti nie je možné zabrániť kontaminácii PFAS. V dôsledku ich dlhotrvácnosti je potrebné rátať s tým, že len tak nezmiznú. Je to naozaj katastrofálna kombinácia.“
Bol predložený aj plošný zákaz
Viacerí reagovali, že obmedzenia týkajúce sa látok PFAS by sa mali vzťahovať len na tie testované, keďže sa preukázala škodlivosť len u niektorých druhov. Okrem čiastočných zákazov, obmedzení a používania náhrad padli návrhy na vytvorenie podrobných databáz, ktoré by značne uľahčili používanie látok PFAS. Podľa Jonatana Kleimark je potrebný iný prístup.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.