INNOGY
INNOGY
INECS

OĽaNO: Obavy o spodné vody na Žitnom ostrove v súvislosti s výstavbou D4R7 pretrvávajú

Nedávny ekoaudit odhalil, že vzorky násypu obsahovali aj rôzny odpadový materiál.

OĽaNO: Obavy o spodné vody na Žitnom ostrove v súvislosti s výstavbou D4R7 pretrvávajú

Foto: OĽaNO

Otázka, či navážaná zemina, ktorú využívali počas výstavby D4R7, môže ohroziť podzemné vody na Žitnom ostrove, stále nie je zodpovedaná.

Ministerstvo dopravy nedávno zverejnilo výsledky ekoauditu, ktoré poukazujú na to, že počas výstavby bol využívaný rôzny neekologický materiál. Ten navyše v pôde odhalil prítomnosť arzénu, baritu a fenolov.

Zhotoviteľ D4R7 sa bráni a spochybňuje jeho výsledky. Poslanci z OĽaNO obviňujú koaličný Most-Híd z toho, že zhotoviteľ robí len to, čo mu úrady pod vedením ministrov z tejto strany dovoľujú.

Budú potrebné dodatočné testy

V polovici mája zverejnilo ministerstvo dopravy informáciu, že kontaminácia ohrozujúca zdravie pri výstavbe D4R7 nebola potvrdená.

Testy zeminy v násypoch vznikajúcej diaľnice D4R7 totiž nepotvrdili kontamináciu, ktorá by ohrozovala zdravie ľudí.

Zároveň však poukázali na to, že došlo k používaniu materiálov, ktoré nie sú v súlade so stavebnými predpismi.

Ministerstvo tiež pripomenulo, že výsledky bude možné potvrdiť s definitívnou platnosťou až po uskutočnení dodatočných odberov vzoriek a ďalších testov.

„Aj keď sa zatiaľ nepotvrdilo znečistenie, ktoré by ohrozovalo zdravie ľudí alebo vodných živočíchov, nechali sme všetko ešte dôkladnejšie preveriť. Ak sa potvrdia podozrenia, ktoré máme, že materiál použitý v násypoch nebol ten, čo je dovolený, bude ho musieť koncesionár na vlastné náklady odniesť a použiť nový,“ povedal ešte v máji minister dopravy a výstavby Árpád Érsek.

Rezort tiež uviedol, že okrem podrobnejších testov iniciuje aj kontroly Inšpekcie ministerstva životného prostredia a Štátneho stavebného dozoru a bude úzko spolupracovať s políciou, ktorá sa týmito podozreniami tiež zaoberá.

Ekoaudit odhalil zásadné zistenia

Podľa záverečnej správy analýzy natívnych vzoriek zemín odobratých z násypov diaľnice D4 len v jednej lokalite pri obci Jarovce preukázali prítomnosť znečisťujúcich látok, a to benzo(a)pyrénu v koncentrácii mierne prekračujúcej identifikačné kritérium v smernici MŽP SR.

Ministerstvo dopravy však v správe uvádza, že takéto prekročenie môže ohroziť ľudské zdravie aj životné prostredie, neuviedlo však, o koľko bola hodnota prekročená.

Foto: Cez čiaru

Analýzy vodných výluhov vzoriek zemín odobratých z násypov diaľnice D4 taktiež preukázali mierne prekročenie identifikačného kritéria pre podzemnú vodu – na niektorých úsekoch mierou arzénu a pH.

Intervenčné kritérium pre podzemnú vodu bolo prekročené v koncentráciách vo vodnom výluhu vo vzorkách na určitých úsekoch v miere pH a rozpustných látok, pričom prekročenie pri danom spôsobe využitia územia predpokladá vysokú pravdepodobnosť ohrozenia ľudského zdravia a životného prostredia.

Ekoaudit zároveň konštatuje, že zistené prekročenia poukazujú na to, že do násypov nebol použitý čistý prírodný materiál, ale na druhej strane pravdepodobne nepredstavujú závažnejšie poškodenie a ohrozenie životného prostredia.

Dodáva, že porovnanie koncentrácií vo vodnom výluhu s kritériami pre podzemnú vodu je len orientačné, keďže zeminy nie sú v kontakte s podzemnou vodou a priesak z nich nemusí automaticky znamenať aj zhoršenie kvality podzemnej vody.

Igelit, káble aj škvara

Skúšobné vzorky násypového materiálu tiež preukázali, že do násypu bol zabudovaný aj odpadový materiál.

Vzorky obsahovali kusy igelitu, betón, elektrické káble, kusy dreva, korene, sklo, rozbité kachličky, tuby zo zubnej pasty či škvaru.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Výstava VOD-KA 2019 sa tešila dosiaľ najväčšiemu záujmu aj novinkám

Výstava VOD-KA 2019 sa tešila dosiaľ najväčšiemu záujmu aj novinkám

Počet návštevníkov dosiahol viac ako 10-tisíc. Prvýkrát bol súčasťou výstavy aj trh práce. Denník Voda-portal.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

„Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

„Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

Výberová komisia odporučila primátorovi navrhnúť na mestskom zastupiteľstve Petra Olajoša za predsedu predstavenstva BVS. Ten prišiel s kritikou súčasného stavu, ale aj s jasnou víziou do budúcnosti.

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Komplikácie pretrvávajú už dlhšiu dobu. Vedenie OVS kritizuje nedôsledne vykonanú prácu zo strany zhotoviteľa.