Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Ekologické riešenia odpadových vôd ponúkajú viaceré výhody. Môžu viesť k veľkým úsporám

Prechod na environmentálne prístupy k čisteniu odpadových vôd by v budúcnosti mohol byť omnoho prospešnejší ako napr. bežné metódy spracovania sivej vody.

odpadové vody

Foto: Depositphotos

K týmto poznatkom sa dopracovali univerzitní výskumníci zo Spojených štátov. Ide o štúdiu, ktorá je pravdepodobne prvá svojho druhu.

Prináša veľmi ucelený prehľad potenciálnych ekonomických benefitov prechodu na ekologické infraštruktúry a technologické riešenia, ktoré presahujú doterajšie postupy čistenia odpadových vôd.

Za týmto výskumom stoja konkrétne vedci z Colorado State University, ktorých viedol Braden J. Limb, doktorand z katedry systémového inžinierstva. Spolupracovali na ňom aj University of Colorado Boulder a Brigham Young University. Štúdia bola v apríli tohto roku publikovaná na platforme Nature Portfolio.

Vychádza z údajov zozbieraných vo viac ako 22 000 zariadeniach a poskytuje rozsiahle východiskové metriky. Skúma vzťahy medzi emisiami, nákladmi a možnosťami čistenia pre prevádzkovateľov komunálnych zariadení a subjekty v rozhodujúcich pozíciách. Výstupy sa sústreďujú na bodové a takisto aj nebodové zdroje znečistenia vody.

Infraštruktúry sivých vôd nemusia byť dostačujúce

Pôvodne malo využívanie sivej vody postačiť ako alternatíva pre narastajúce potreby priemyslu a domácností. Sivé vody sú definované ako splaškové odpadové vody, ktoré však neobsahujú fekálie a moč. Ide teda o také vody, ktoré odtekajú z umývadiel, vaní, spŕch či drezov. Sú podstatne nenáročnejšia na spracovanie ako čierne vody (obsahujú fekálie a moč).

Sivé vody, najmä z kúpeľní, je možné po úprave použiť ako prevádzkovú vodu (tzv. bielu vodu) na splachovanie záchodov, pisoárov aj na polievanie záhrad, čím vzniká výrazná úspor nákladov na stočné. Regulačné normy sa však môžu v budúcnosti sprísniť a prevádzky by potrebovali viac energie, miesta, a teda aj viac emisií, aby dosiahli nové povolené limity.

Výskumníci sa domnievajú, že namiesto budovania ďalších zariadení na spracovanie sivej vody, ktoré by boli potrebné na uspokojenie neustále narastajúcich potrieb, bude lepšie pozornosť upriamiť na ekologické prístupy spracovania vody. Tieto sú uvedené aj v samotnej štúdii a financované by mohli byť prostredníctvom napr. trhov s uhlíkom.

Značné úspory vyplývajúce z ekologických metód ošetrovania odpadových vôd

Braden Limb, vedúci výskumník, uviedol: „Na základe našich zistení sme vytýčili limity ukazujúce potenciál zavedenia ekologických koncepcií v tejto oblasti. Nezamerali sme sa len na ušetrené peniaze, ale aj celkové zníženie emisií.“ Ide o východiskové pochopenie dostupných možností a stratégií financovania, ktoré by spracovanie vody povýšili na globálnu úroveň prostredníctvom trhových stimulov.

Zdroj: nature.com

Na obrázku vidieť potenciál globálneho otepľovania v tonách emisií CO2 za rok, ktoré vznikajú pri odstraňovaní dusíka a fosforu z vody. Mapa (a) zobrazuje používanie technológií na spracovanie sivej vody s vyprodukovanými emisiami 29,8 MtCO2. Mapa (b) zobrazuje zelené technológie, ktoré dokážu zachytiť až 4,2 MtCO2.

 
 

Zostáva vám 27% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X