Organizátori akcie chcú, aby sa otvorila diskusia o hodnotení prínosov a strát z existujúcich prehradení na rieke Hron a v prípade prevyšovania negatív aj debata o ich odstránení.
Po piatich rokoch budú ochranári, rybári, vodáci, ale aj vedci a aktivisti opäť putovať od prameňa Hrona pod Kráľovou hoľou po jeho ústie do Dunaja pod Štúrovom.
Ich cieľom je upozorniť na potrebu zachovania zdravých riek bez hatí na Slovensku. Informovala o tom organizácia WWF Slovensko.
Informačná kampaň „Za zdravé rieky bez hatí 2020“ má podtitul #odhatajmeHron. Podľa organizátorov by sa totiž mala otvoriť diskusia o hodnotení prínosov a strát z existujúcich prehradení na rieke Hron a v prípade prevyšovania negatív aj debata o ich odstránení.
Celá akcia bude mať bohatý program – okrem bicyklovania a splavovania budú pripravené diskusie a premietanie filmu v Nemeckej, Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom, ako aj verejné zhromaždenie v Leviciach.
Malé vodné elektrárne predstavujú problém
Ochranári poukazujú na to, že Hrone už existuje 20 malých vodných elektrární (MVE), menšie stupne a hate boli postavené aj na účely odberov vody.
„Ďalších 14 MVE sa stále chystá, väčšina z nich neprešla riadnym posúdením vplyvov na stav vôd a životné prostredie, čo dokazujú aj rozsudky súdov z posledného obdobia vo veci pripravovaných MVE Hronský Beňadik a MVE Žiar nad Hronom,“ zdôrazňujú ochranári.
WWF Slovensko ďalej pripomína, že kaskáda MVE by zhoršila stav vodných ekosystémov, a poškodila by riečnu krajinu okolo Hrona. Na možné negatívne vplyvy tejto výstavby poukazujú ekológovia už dlhodobo.
Vo februári minulého roka napríklad Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodol, že posúdenie vplyvov MVE Hronský Beňadik na životné prostredie prebehlo v rozpore so zákonom.
V júli tohto roka zase Najvyšší súd SR definitívne potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý z dôvodu nezákonnosti zrušil územné rozhodnutie s povolením na umiestnenie MVE v Žiari nad Hronom na rieke Hron.
Tisícka bariér
Mnohé malé vodné elektrárne totiž nie sú funkčné a predstavujú len prekážku. Ochranári z WWF Slovensko pritom už dlhodobo poukazujú na fakt, že na slovenských riekach je viac ako tisíc bariér.
Odstraňovanie bariér na riekach nie je nič nové pre také krajiny, akými sú napríklad Spojené štáty, Francúzsko, Španielsko, Fínsko či Holandsko.
Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k stopke v oblasti výstavby viacerých plánovaných malých vodných elektrární, ktoré sú uvedené vo Vodnom pláne Slovenska.
Podľa ochranárov sú už dnes mnohé takéto vplyvy viditeľné. Ide napríklad o pokles hladiny podzemnej vody pod prehradením či hromadenie sedimentov nad haťami MVE.
Prejdú 300 kilometrov
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.