INNOGY
INNOGY
INISOFT

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Fotobanka

Plazmové zariadenia

Mnohé súčasné metódy čistenia vody sa zakladajú na filtroch a chemikáliách, ktoré potrebujú pravidelnú údržbu a dopĺňanie. Milióny ľudí však žijú v oblastiach s obmedzeným prístupom k takýmto technológiám. Riešením by mohli byť plazmové zariadenia.

Plazma je hmota, alebo, lepšie povedané, stav hmoty, kedy pozostáva z množstva ionizovaných častíc, elektricky neutrálnych atómov a molekúl. Plazma tvorí viac ako 90% pozorovateľného vesmíru – napríklad Slnko, hviezdy či svetlo. Okrem toho sa nachádza aj v neónoch, televíznych obrazovkách a vychádza z horákov zváračiek.

Americkí výskumníci sa teraz snažia pochopiť, predpovedať a regulovať plazmové procesy vo všeobecnosti aj správanie plazmy v prostrediach s nízkou teplotou. Veria, že ich zistenia pomôžu vytvoriť lacný a efektívny systém čistenia vody.

Čistiť vodu by sme mohli lacnejšie

Vedci z University of Alabama v americkom Huntsville vynašli nový typ plazmového generátora, ktorý sa dá použiť na čistenie vody. Generátor vysiela nabité signály, ktorými pri atmosférickom tlaku ionizuje plyn. Signály sú také rýchle, že neovplyvnia teplotu vody.

Pri tomto procese vzniká množstvo užitočných vedľajších produktov vrátane hydroxylových radikálov, ktoré spúšťajú rad nadväzujúcich reakcií, ktorých výsledkom je čistá voda.

Hľadáme spôsoby, ako urýchliť proces čistenia,opisuje doktorand Ryan Gott. Ak sa vedcom podarí systém zapracovať do komplexnejšej technológie, voda by sa dala čistiť oveľa lacnejšie.

Voľné radikály

Postupy čistenia vody založené na plazme nie sú novinkou. Väčšina z nich využíva schopnosť plazmy vytvárať reaktívne voľné radikály.

Plazma a následné chemické reakcie uvoľnia chemické látky, ktoré sú schopné zneškodniť aj odolné mikrocystínové baktérie, ktoré sú často zdrojom rias, ktoré kontaminujú zásoby vody.

Na rozdiel od bežnejších plazmových čistiacich zariadení, ktoré produkujú ozón, nový systém je založený na produkcii hydroxylových radikálov. Táto metóda by mala eliminovať niekoľko nevýhod, ktoré majú staršie modely, napríklad vysokú spotrebu elektrickej energie a prehrievanie.

Pomocou optickej emisnej spektroskopie sa vedcom z Alabamy podarilo porovnať akú úlohy zohrávajú rôzne faktory pri výrobe väčšieho množstva hydroxylových radikálov prostredníctvom ich plazmového prístroja.

Zistili napríklad, že na výkon má najväčší vplyv zvyšovanie napätia, nasledované zvyšovaním frekvencie vyslaných signálov. V súčasnom štádiu výskumu je zariadenie obmedzené na desať kilovoltov.

Všestranné využitie

Ryan Gott hovorí, že tím výskumníkov potrebuje najprv lepšie pochopiť princípy, na ktorých plazma reaguje s vodou. Potom sa budú môcť zamerať na konkrétne praktické využitie svojich poznatkov.

Naším cieľom je vyvinúť niečo, čo sa dá zaviesť masovo a distribuovať do končín, kde je to najviac potrebné,“ dodáva.

Poznatky získané výskumom sa dajú aplikovať v mnohých oblastiach, napríklad v leteckom priemysle, medicíne, poľnohospodárstve a potravinárstve. Plazma by sa dala používať na výrobu extrémne odolných materiálov a protéz, ale aj pri dezinfekcii potravín.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.