Macro Components
INNOGY
BELIMO

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Foto: Depositphotos

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v súčasnosti pripravuje schému s názvom Regulačný sandbox, ktorá má podporiť inovácie v regulovaných odvetviach. V tejto súvislosti pozýva štátne a akademické inštitúcie, regulované subjekty, ako aj malé a stredné firmy s inovatívnym produktom či službou, aby sa zapojili do verejnej konzultácie a prispeli tak svojimi podnetmi a pripomienkami k detailnému nastaveniu fungovania schémy. Konzultácia bude otvorená do 12. mája (odkaz na všetky potrebné dokumenty nájdete na konci článku).

O regulačnom sandboxe sme podrobnejšie informovali už na Energie-portal.sk. Význam tohto nástroja spočíva v tom, že sa vytvorí vopred definované prostredie. Regulovaný subjekt tak môže vyskúšať nové riešenia v spolupráci s inými partnermi, ako sú napríklad vysoké školy, start-upy či technologické subjekty.

ÚRSO vysvetľuje, že ide o akýsi virtuálny priestor, v ktorom môžu regulované subjekty v spolupráci s inovatívnymi partnermi testovať v rámci pilotných projektov nové technológie, trhové mechanizmy a koncepty služieb pre spotrebiteľov.

Zároveň dodáva, že takáto schéma ohraničeného priestoru, v ktorej je možné bezpečne experimentovať s novými riešeniami, je bežnou súčasťou podpory inovácií zo strany regulátora v rozvinutých krajinách.

Podporia aj vodné hospodárstvo

Regulačný sandbox má podporiť inovácie vo všetkých odvetviach regulovaných ÚRSO, čiže v elektroenergetike, teplárenstve, plynárenstve, ako aj vodohospodárstve.

„Hlavným zámerom Regulačného sandboxu je podporiť inovácie, ktoré sú technologicky blízko trhového nasadenia a vedú k znižovaniu cien a optimalizácii nákladov energií a vody, podpore dekarbonizácie a obnoviteľných zdrojov, ochrane zraniteľných a nízkopríjmových odberateľov, ako aj podpore flexibility a otvorenosti trhu s energiami a spotrebiteľov,“ konštatuje ÚRSO.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.