INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Novovyvinutá povrchová vrstva ušetrí pri splachovaní až 50 percent vody

Vedci vyvinuli metódu, ktorá výrazne znižuje množstvo vody potrebné na spláchnutie toalety. Dvojitou aplikáciu spreju sa na záchodovú misu nanesie ochranná vrstva, ktorá odpudzuje všetky nečistoty.

Novovyvinutá povrchová vrstva ušetrí pri splachovaní až 50 percent vody

Fotolia

Každý deň sa na svete použije len na splachovanie viac ako stoštyridsať miliárd litrov vody. Nové riešenie, ktoré tento mesiac predstavili vedci z Pensylvánskej štátnej univerzity, by mohlo objem vody potrebnej na jedno spláchnutie znížiť o polovicu.

„Náš tím vyvinul odolnú povrchovú vrstvu, ktorá odpudzuje baktérie a nečistoty, pričom v podstate docieľuje, že sa toaleta čistí sama,“ hovorí profesor strojného a biomedicínskeho inžinierstva Tak-Sing Wong.

Dva spreje

Hladká ochranná vrstva, ktorú pomenovali LESS, sa vytvorí po dvoch fázach aplikovania spreju. Vytvoriť sa dá na rôznych povrchoch, no najefektívnejšie by sa zatiaľ mohla použiť na keramické záchodové misy.

Prvý sprej je vytvorený na báze molekulárne vštepených polymérov a výslednej hladkej vodu odpudzujúcej povrchovej vrstve dáva základ. V procese schnutia sa vytvoria molekuly, ktoré vyzerajú ako drobné chĺpky, avšak s priemerom asi miliónkrát tenším oproti ľudskému chlpu.

Aplikáciou druhého spreja sa priestor medzi nanoskopickými chĺpkami vyplní tenkou vrstvou maziva, vďaka čomu sa vytvorí výnimočne klzký povrch.

„Keď túto povrchovú vrstvu aplikujeme na toaletu v laboratórnych podmienkach a potom na ňu vylejeme umelú fekálnu hmotu, celá sa skĺzne dole a na záchodovej mise nezostane nič prilepené,“ vysvetľuje Wong.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.