Nové prenosné zariadenie odsoľuje vodu bez filtrov či čerpadla | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Nové prenosné zariadenie odsoľuje vodu bez filtrov či čerpadla

Prístroj je spratný a nenáročný na údržbu aj ovládanie. Nečistoty z vody odstraňuje pomocou elektriny zo solárneho panela.

Nové prenosné zariadenie odsoľuje vodu bez filtrov či čerpadla

Foto: Pexels

Pitná voda stlačením jedného tlačidla

Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (ďalej MIT – pozn. red.) vyvinuli prenosnú odsoľovaciu jednotku, ktorá váži menej ako 10 kilogramov a dokáže odstraňovať soľ a znečisťujúce častice tak precízne, že produkuje pitnú vodu.

Zariadenie o veľkosti kufra, ktorého prevádzka vyžaduje menej energie ako nabíjanie mobilného telefónu, môže byť poháňané aj malým prenosným solárnym panelom, ktorý sa dá kúpiť online za približne 50 amerických dolárov.

Technológia vyrába pitnú vodu, ktorá presahuje štandardy kvality stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou. Ovládať odsoľovaciu jednotku je navyše veľmi jednoduché, stačí na to jedno tlačidlo.

Na rozdiel od iných prenosných zariadení na odsoľovanie, ktoré sa zakladajú na tom, že voda prechádza cez filtre, inovatívne zariadenie výskumníkov z MIT využíva na odstránenie častíc z vody elektrickú energiu. Keďže jednotke netreba meniť filtre, výrazne sa znižujú požiadavky na jej dlhodobú údržbu.

Vďaka všetkým vyššie uvedeným aspektom by sa zariadenie mohlo využívať aj v odľahlých oblastiach s výrazne obmedzenými zdrojmi, napríklad na malých ostrovoch alebo na palubách nákladných lodí, no tiež by mohlo pomôcť utečencom pred prírodnými katastrofami alebo vojakom pri vojenských operáciách.

Vedúci výskumník Jongyoon Han s tímom zariadenie predstavili v príspevku publikovanom vo vedeckom časopise Environmental Science and Technology.

Nečistoty odstraňuje elektrické pole

Komerčne dostupné prenosné odsoľovacie jednotky zvyčajne obsahujú vysokotlakové čerpadlá, ktoré prečerpávajú vodu cez filtre. Táto technológia sa však veľmi ťažko prevádza do menšieho meradla bez toho, aby klesla energetická účinnosť zariadenia.

Nové zariadenie sa namiesto čerpadiel zakladá na polarizácii koncentrácie iónov, čo je technika, ktorú ktorej priekopníkom boli Jongyoon Han s kolegami už pred viac ako desiatimi rokmi. Namiesto filtrovania vody sa v rámci tohto procesu aplikuje elektrické pole na membrány umiestnené nad a pod prúdom vody.

Membrány odpudzujú kladne alebo záporne nabité častice, ktoré pretekajú okolo, vrátane molekúl soli, baktérií a vírusov. Nabité častice sa odvádzajú do druhého prúdu vody, ktorý sa nakoniec vypustí.

Proces odstraňuje rozpustené aj nerozpustené pevné látky a keďže prevádzka zariadenia zahŕňa iba nízkotlakové čerpadlo, pri novom postupe sa spotrebuje menej energie ako pri iných podobných.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.