Nová metóda analýzy mikroplastov využíva infračervené žiarenie | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Nová metóda analýzy mikroplastov využíva infračervené žiarenie

Vedci preskúmali koncentrácie plastových častíc vo vzorkách vody z Indického oceánu.

Nová metóda analýzy mikroplastov využíva infračervené žiarenie

Foto: Depositphotos

Úlomky plastov prechádzali laserom

Plastové častice s priemerom od jedného mikrónu do piatich milimetrov nazývané mikroplasty predstavujú globálny problém. Je veľmi ťažké ich presne analyzovať, keďže merania často bývajú chybné a zaužívané analytické metódy sú časovo náročné.

Vedci z výskumného ústavu Helmholtz-Zentrum Hereon vyvinuli nový postup extrakcie a identifikácie mikroplastov, ktorý otestovali na vzorkách vody z Indického oceánu. Metóda, ktorú použili, sa nazýva Laser Direct Infrared (LDIR) Chemical Imaging a dokáže analyzovať až tisíc častíc alebo vláken v priebehu jednej až dvoch hodín.  

Iný prístup zvolili aj k príprave vzorky a interferujúce zložky vzorky sa im podarilo rozložiť s menším počtom pracovných krokov prostredníctvom chemických a enzymatických reakcií. Chemická charakterizácia plastových častíc sa zakladá na tom, ako absorbujú infračervené svetlo.

„V našej štúdii sa ukázalo, že zariadenie, ktoré využíva takzvaný kvantový kaskádový laser, je výhodné pre analýzu mikroplastových častíc vo vzorkách zo životného prostredia,“ hovorí Dr. Lars Hildebrandt z dvojice hlavných autorov štúdie, ktorá vyšla vo vedeckom časopise Environmental Pollution.

Najviac častíc pochádzalo z lodných náterov

V povrchovej vode Indického oceánu namerali priemernú koncentráciu päťdesiat mikroplastových častíc a vlákien na meter kubický vody, čo je na otvorený oceán neočakávane vysoká koncentrácia. Najbežnejším typom plastov bol akryl, ktorý predstavoval 49 % – išlo o úlomky farby, ktoré pravdepodobne pochádzali z oderu náteru lodí.

Druhým najčastejšie zastúpeným plastom bol polyetyléntereftalát, teda PET, ktorý tvoril 25 % vzoriek. Tieto mikročastice mohli do životného prostredia preniknúť napríklad z výpustu z práčky, keďže PET sa okrem iného v podobe polyesterových mikrovláken používa na výrobu oblečenia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby z regulovaných činností rástli aj v roku 2021. Podobný trend však vodárne zaznamenali aj v oblasti nákladov, ukazujú najnovšie čísla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Kde vlani domácnosti najviac zaplatili za vodu? Prinášame veľké porovnanie cien.

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Počas prívalových povodní sa voda neriadene valí obcou a strháva so sebou poľnohospodársku pôdu, ale ničí aj majetok. Obec chce preto staviť na protipovodňové opatrenia.