Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Agrosektor má námietky voči národnému parku na Dunaji. Odkazuje na potravinovú sebestačnosť

Hrozí ešte väčšia závislosť od dovozových produktov, tvrdia poľnohospodári a potravinári. Republiková únia zamestnávateľov zase požaduje kompenzácie pre podnikateľov.

poľnohospodárstvo

Foto: Depositphotos

Agropotravinársky sektor sa obáva, že vyhlásenie nového národného parku na Dunaji by mohlo priniesť negatívne dôsledky pre potravinovú sebestačnosť krajiny. Vyplýva to z pripomienky, ktorú vzniesla Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora (SPPK) k predbežnej informácii k nariadeniu vlády, ktorým sa vyhlasuje Národný park Podunajsko.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) zase upozorňuje na to, že obrovská časť územia, na ktorej by sa mal rozprestierať nový národný park, je v súkromnom vlastníctve. Požaduje preto kompenzačné opatrenia zo strany štátu.

Nový plán vyvolal diskusie

O čo ide? Poslanci Národnej rady SR v januári predložili návrh novelizácie zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorým chcú prostredníctvom uloženia povinnosti vláde vyhlásiť tento národný park. Vláda by tak mala učiniť najneskôr do 30. marca budúceho roka.

Nový národný park by sa mal rozprestierať na ploche väčšej ako 21-tisíc hektárov. Z hľadiska administratívneho usporiadania by mal zasahovať do okresov Bratislava I, Bratislava II, Bratislava IV, Bratislava V, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky. Celkovo by sa mal rozprestierať na území troch krajov a 47 obcí.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) tvrdí, že cieľom je ochrániť jedinečnú vnútrozemskú dunajskú deltu, ako aj biotopy európskeho a národného významu, ktoré sa na území nachádzajú. Na druhej strane Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa na tento nápad nepozerá s takým veľkým entuziazmom. Vlčanov rezort sa pýta, či nie je lepšie zamerať sa na ochranu v už existujúcich národných parkoch, ako umelo zakladať nové.

Obavy prejavila napríklad aj Agrárna komora Slovenska, podľa ktorej sa viacerí poľnohospodári z dotknutej oblasti boja, že budú musieť ukončiť svoje aktivity, do ktorých investovali nemalé prostriedky.

Envirorezort však ubezpečuje, že vyhlásenie nového národného parku nebude znamenať ukončenie poľnohospodárstva. Zároveň informoval, že rezort v tejto veci rokuje aj so zástupcami dotknutých samospráv. Podľa MŽP má pripravovaný národný park aj podporu rybárov.

Agropotravinársky sektor má obavy

 
 

Zostáva vám 57% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.

Zisťovali, čo spôsobuje extrémne povodne. V hre sú štyri hlavné faktory a ich kombinácie

Zisťovali, čo spôsobuje extrémne povodne. V hre sú štyri hlavné faktory a ich kombinácie

Vedci pomocou strojového učenia analyzovali povodňové udalosti, ku ktorým došlo v posledných štyridsiatich rokoch v rôznych svetových povodiach.

Skúmal odpadové vody, spomalil šírenie pandémie. Holandský mikrobiológ získal prestížnu medzinárodnú cenu

Skúmal odpadové vody, spomalil šírenie pandémie. Holandský mikrobiológ získal prestížnu medzinárodnú cenu

Jeho výskum a monitorovanie odpadových vôd prispelo významne k prevencii šírenia vírusu SARS-CoV-2.