NO DIG konferencia
BELIMO
INISOFT

Nádrže na dažďovú vodu, druhá časť. Na čo nesmiete zabudnúť

Aká je v súčasnosti cena nádrží na dažďovú vodu? Aký objem zvoliť pre klasickú rodinu? Aké ďalšie príslušenstvo je nevyhnutné? Odpovede nájdete v článku.

Nádrže na dažďovú vodu, druhá časť. Na čo nesmiete zabudnúť

  • Téma |  20.11.2018 |  Diana Motúzová

V prvom článku o plastových nádržiach denník Voda-portal.sk zaujímali hlavné výhody podzemných prevedení, dôležitosť ich materiálu, ale aj technológií ich výroby.

V ďalšej časti nájdete informácie o tom, aký je vhodný objem nádrží pre potreby rodinného domu, ale aj aké sú najpredávanejšie výrobky v súčasnosti. Potenciálni zákazníci sa oboznámia aj s informácia ohľadom údržby a voľby čerpacej techniky.

Na otázky denníka opäť odpovedali manažéri troch slovenských podnikov, ktoré sa zaoberajú predajom nádrží na dažďovú vodu – NASA plast, Aquatec VFLDaksys.

Cena nádrží závisí od mnohých faktorov

V prvom rade denník Voda-portal.sk zaujímalo, v akej cene je možné v súčasnosti nájsť na trhu podzemné a nadzemné nádrže na dažďovú vodu.

Róbert Sališ zo spoločnosti NASA plast uviedol, že pri plastových nádržiach sa ceny orientačne pohybujú v približnej sume 100 eur za každý meter kubický.

Spoločnosť Daksys však dodáva, že pri cene zohráva dôležitú úlohu najmä použitý materiál, veľkosť nádrže a kvalita výroby a prevedenia.

Na trhu je podľa Viery Nemčekovej možné nájsť nádrže v rôznych cenových reláciách. Nie je ťažké zohnať aj lacnejšie nádrže, ktoré však často nedosahujú dostatočnú kvalitu a časom strácajú stabilitu a pôvodný tvar.

„Nádrže od renomovaných výrobcov sa vyznačujú dlhoročným bezproblémovým používaním. Pri voľbe vhodnej nádrže treba zohľadniť aj cenu a náročnosť manipulácie až na miesto osadenia. Pri nádržiach vyšších hmotností (napríklad betónových) je často nutný aj prenájom ťažkých mechanizmov na manipuláciu,“ vysvetľuje Nemčeková z firmy Daksys.

Stavte na slovenské nádrže

Soňa Cabajová zo spoločnosti Aquatec VFL zároveň dodáva, že súčasné ceny nádrží sú najvýhodnejšie priamo od slovenských výrobcov, a to určite minimálne z hľadiska pomeru kvality voči cene.

„Nádrže majú veľký objem a nízku hmotnosť, preto ich preprava z veľkej vzdialenosti nemusí byť veľmi rentabilná. Najpoužívanejšia rotačne odlievaná nádrž na účel zachytávania dažďovej vody zo strechy rodinného domu, ktorá má objem 3 m3, je v cene 479 eur,“ pokračuje Cabajová.

Následným používaním takto zachytenej vody na zalievanie je podľa nej možné ušetriť nemalé finančné prostriedky, ktoré by zákazníci minuli pri zavlažovaní trávnika vodou z vodovodu.

Dodáva, že nádrže môžu byť použité aj na zachytávanie splaškovej vody zo sporadicky využívaných objektov, akými sú víkendové chaty, chalupy, ktoré sú bez celoročnej prevádzky.

Ich využitie je časté aj pri rodinných domoch, kde nie je možné zrealizovať ekologicky i ekonomicky výhodnejšiu malú domovú čistiareň odpadových vôd. Cena plne postačujúcej plastovej žumpy v objeme 6 m3 stojí menej ako 870 eur.

Poloautomatický či plnoautomatický systém čerpania?

Mnohých zákazníkov tiež zaujíma, aký typ čerpania je pre nich najvhodnejší. Podľa spoločnosti NASA plast je plnoautomatický systém vhodný pre náročných zákazníkov, ktorí požadujú komfort a neodradí ich vyššia cena. Ostatní zákazníci však používajú poloautomatické alebo manuálne riešenia. 

Podľa spoločnosti Daksys je však v dnešnej dobe viac preferovaný plnoautomatický systém. To znamená, že aj v prípade nedostatku dažďovej vody v nádrži je zabezpečené polievanie či splachovanie toaliet iným zdrojom, akým je napríklad voda zo studne alebo z vodovodu.

„Poloautomatický systém prakticky už neponúkame, je veľmi málo zákazníkov, ktorí by chceli sledovať stav vody v nádrži a ručne zabezpečovali použitie iného zdroja vody. Takýto systém sa niekedy ešte používa napríklad vo víkendových domoch a chatách,“ vysvetľuje Nemčeková.

Nezabudnite zvážiť objem nádrže

Denník Voda-portal.sk tiež zaujímalo, aký je zvyčajný objem nádrže pre klasickú štvorčlennú rodinu. Tu sa názory predajcov rôznia.

Zatiaľ čo NASA plat uvádza, že bežný objem nádrže pre rodinný dom dimenzovaný pre klasickú štvorčlennú rodinu sa pohybuje okolo šiestich metrov kubických, Aquatec VFL tvrdí, že stačí aj menší objem, a to od troch do piatich metrov kubických.

„Podľa našich skúseností a výpočtov je potreba od 3 000 do 8 000 litrov. Záleží to od veľkosti zavlažovaného pozemku, od plochy strechy a účelu využívania dažďovej vody. Ak sa napríklad používa súčasne aj studňa, objem požadovanej nádrže klesá. Pri určení veľkosti objemu sa zohľadňuje viacero faktorov. Najbežnejšie objemy sú však 7 500 litrov a 8 000 litrov,“ zdôrazňuje Nemčeková z Daksysu.

Každá nádrž by mala mať kvalitný filter

Každého zákazníka tiež rozhodne zaujíma, aké základné príslušenstvo by mal zakúpiť k svojej nádrži. Čo si k nej potrebuje zadovážiť, aby zabezpečil kvalitnú údržbu alebo prevádzku?

„Voliteľným príslušenstvom je napríklad filtračný kôš na zachytávanie nečistôt z dažďových žľabov alebo bezpečnostný nerezový rošt, ktorý zabráni pádu väčších predmetov alebo osôb do nádrže,“ radí Cabajová z firmy Aquatec VFL.

Daksys taktiež odporúča v každom prípade zabezpečiť dostatočnú filtráciu dažďovej vody. Ak sa totiž do vody v nádrži dostávajú nečistoty zo strechy, ako sú napríklad listy, úlomky konárikov, hmyz alebo ihličie, tak sa tieto nečistoty začnú časom rozkladať, čo následne spôsobí nízku kvalitu vody.

„Voda začne zapáchať. Teda každý systém na využívanie dažďovej vody by mal mať kvalitný filter, ktorý zachytáva horeuvedené nečistoty,“ dodáva Nemčeková.

Netreba však zabúdať aj na bezpečnosť. „Každá nádrž by mala byť vybavená pevným poklopom s detskou poistkou, aby sa nestalo, že zvedavé malé dieťa poklop otvorí a spadne do nádrže, prípadne sa poklop pri bežnej záťaži zlomí,“ radí Daksys.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Prinášame veľký prehľad cien naprieč regiónmi Slovenska.

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.

X
X
X
X