INNOGY
INNOGY
INISOFT

Nádrže na dažďovú vodu, druhá časť. Na čo nesmiete zabudnúť

Aká je v súčasnosti cena nádrží na dažďovú vodu? Aký objem zvoliť pre klasickú rodinu? Aké ďalšie príslušenstvo je nevyhnutné? Odpovede nájdete v článku.

Nádrže na dažďovú vodu, druhá časť. Na čo nesmiete zabudnúť

V prvom článku o plastových nádržiach denník Voda-portal.sk zaujímali hlavné výhody podzemných prevedení, dôležitosť ich materiálu, ale aj technológií ich výroby.

V ďalšej časti nájdete informácie o tom, aký je vhodný objem nádrží pre potreby rodinného domu, ale aj aké sú najpredávanejšie výrobky v súčasnosti. Potenciálni zákazníci sa oboznámia aj s informácia ohľadom údržby a voľby čerpacej techniky.

Na otázky denníka opäť odpovedali manažéri troch slovenských podnikov, ktoré sa zaoberajú predajom nádrží na dažďovú vodu – NASA plast, Aquatec VFLDaksys.

Cena nádrží závisí od mnohých faktorov

V prvom rade denník Voda-portal.sk zaujímalo, v akej cene je možné v súčasnosti nájsť na trhu podzemné a nadzemné nádrže na dažďovú vodu.

Róbert Sališ zo spoločnosti NASA plast uviedol, že pri plastových nádržiach sa ceny orientačne pohybujú v približnej sume 100 eur za každý meter kubický.

Spoločnosť Daksys však dodáva, že pri cene zohráva dôležitú úlohu najmä použitý materiál, veľkosť nádrže a kvalita výroby a prevedenia.

Na trhu je podľa Viery Nemčekovej možné nájsť nádrže v rôznych cenových reláciách. Nie je ťažké zohnať aj lacnejšie nádrže, ktoré však často nedosahujú dostatočnú kvalitu a časom strácajú stabilitu a pôvodný tvar.

„Nádrže od renomovaných výrobcov sa vyznačujú dlhoročným bezproblémovým používaním. Pri voľbe vhodnej nádrže treba zohľadniť aj cenu a náročnosť manipulácie až na miesto osadenia. Pri nádržiach vyšších hmotností (napríklad betónových) je často nutný aj prenájom ťažkých mechanizmov na manipuláciu,“ vysvetľuje Nemčeková z firmy Daksys.

Stavte na slovenské nádrže

Soňa Cabajová zo spoločnosti Aquatec VFL zároveň dodáva, že súčasné ceny nádrží sú najvýhodnejšie priamo od slovenských výrobcov, a to určite minimálne z hľadiska pomeru kvality voči cene.

„Nádrže majú veľký objem a nízku hmotnosť, preto ich preprava z veľkej vzdialenosti nemusí byť veľmi rentabilná. Najpoužívanejšia rotačne odlievaná nádrž na účel zachytávania dažďovej vody zo strechy rodinného domu, ktorá má objem 3 m3, je v cene 479 eur,“ pokračuje Cabajová.

Následným používaním takto zachytenej vody na zalievanie je podľa nej možné ušetriť nemalé finančné prostriedky, ktoré by zákazníci minuli pri zavlažovaní trávnika vodou z vodovodu.

Dodáva, že nádrže môžu byť použité aj na zachytávanie splaškovej vody zo sporadicky využívaných objektov, akými sú víkendové chaty, chalupy, ktoré sú bez celoročnej prevádzky.

Ich využitie je časté aj pri rodinných domoch, kde nie je možné zrealizovať ekologicky i ekonomicky výhodnejšiu malú domovú čistiareň odpadových vôd. Cena plne postačujúcej plastovej žumpy v objeme 6 m3 stojí menej ako 870 eur.

Poloautomatický či plnoautomatický systém čerpania?

Mnohých zákazníkov tiež zaujíma, aký typ čerpania je pre nich najvhodnejší. Podľa spoločnosti NASA plast je plnoautomatický systém vhodný pre náročných zákazníkov, ktorí požadujú komfort a neodradí ich vyššia cena. Ostatní zákazníci však používajú poloautomatické alebo manuálne riešenia. 

Podľa spoločnosti Daksys je však v dnešnej dobe viac preferovaný plnoautomatický systém. To znamená, že aj v prípade nedostatku dažďovej vody v nádrži je zabezpečené polievanie či splachovanie toaliet iným zdrojom, akým je napríklad voda zo studne alebo z vodovodu.

„Poloautomatický systém prakticky už neponúkame, je veľmi málo zákazníkov, ktorí by chceli sledovať stav vody v nádrži a ručne zabezpečovali použitie iného zdroja vody. Takýto systém sa niekedy ešte používa napríklad vo víkendových domoch a chatách,“ vysvetľuje Nemčeková.

Nezabudnite zvážiť objem nádrže

Denník Voda-portal.sk tiež zaujímalo, aký je zvyčajný objem nádrže pre klasickú štvorčlennú rodinu. Tu sa názory predajcov rôznia.

Zatiaľ čo NASA plat uvádza, že bežný objem nádrže pre rodinný dom dimenzovaný pre klasickú štvorčlennú rodinu sa pohybuje okolo šiestich metrov kubických, Aquatec VFL tvrdí, že stačí aj menší objem, a to od troch do piatich metrov kubických.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Znečistenie vôd priemyslom v Európe klesá, výzvou sú však nepriame emisie

Znečistenie vôd priemyslom v Európe klesá, výzvou sú však nepriame emisie

Zatiaľ čo priame emisie zaznamenali pokles, nepriame emisie vytvárajú tlak na komunálne čistiarne odpadových vôd po celej Európe. Problémom môžu byť aj menšie prevádzky, na ktoré sa nevzťahujú právne predpisy.

Liečivá z ČOV ohrozujú životné prostredie, Európska komisia vyzvala na prijatie opatrení

Liečivá z ČOV ohrozujú životné prostredie, Európska komisia vyzvala na prijatie opatrení

Európska komisia identifikovala šesť hlavných problémových oblastí súvisiacich s ohrozovaním kvality životného prostredia liečivami z ČOV, na ktoré by sa mala Únia zamerať.

Trh s odpadovými vodami narastá. Ktoré spoločnosti sú globálnymi lídrami?

Trh s odpadovými vodami narastá. Ktoré spoločnosti sú globálnymi lídrami?

Okrem Veolie je to aj Suez či Xylem. Akým technológiám a prístupom dávajú prednosť?