Spálená rastlinná hmota mení spôsob ukladania uhlíka v prírodných vodných útvaroch.
Požiare nezasahujú len súš
Z novej štúdie vedcov z Kalifornskej univerzity v San Diegu vyplýva, že lesné požiare nezasahujú len súš, no majú tiež dopad na jazerá aj iné vodné ekosystémy, v ktorých pod ich vplyvom dochádza k rýchlym zmenám, čo môže mať dopad na kvalitu vody aj rybné hospodárstvo.
Jedným z prejavov postupujúcej klimatickej zmeny je v uplynulých rokoch aj častejší výskyt ničivých lesných požiarov a podľa prognóz týkajúcich sa zmeny klímy budú environmentálne aj ekonomické škody v dôsledku lesných požiarov v blízkej budúcnosti narastať.
Výskum súvisiaci s požiarmi sa doteraz sústreďoval predovšetkým na dopady na súš, no v štúdii, ktorá vyšla tento mesiac vo vedeckom periodiku Global Change Biology, sa tím pod vedením profesora biológie Jonathana Shurina sústredil na vodné prostredie.
Vedcov zaujímalo, ako sa vodné ekosystémy menia, keď do nich preniká spálená rastlinná hmota, a aký to má vplyv na potravinové reťazce. Dospeli k záveru, že oheň transformuje rastlinnú hmotu po chemickej stránke, čo následne mení, akú rolu zohrávajú vodné ekosystémy v kolobehu uhlíka.
Tieto zistenia sú dôležité, keďže vodné ekosystémy slúžia ako skladiská CO2, keďže v sedimentoch ukladajú uhlík. Z výskumu vyplýva, že zhorené časti rastlín menia spôsob, akým vodné telesá uhlík spracovávajú.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.