Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Kľúčom k obehovému hospodárstvu je aj čistenie odpadových vôd, ukazuje slovenská firma

Spoločnosť EKOSERVIS SLOVENSKO prostredníctvom svojej technológie premieňa odpadovú vodu na cenný produkt v kontexte obehového hospodárstva.

Kľúčom k obehovému hospodárstvu je aj čistenie odpadových vôd, ukazuje slovenská firma

Foto: EKOSERVIS SLOVENSKO

O obehovom hospodárstve sa za posledné roky hovorí a píše veľa. Čo je však jeho cieľom? Európska únia v snahe o prechod na udržateľnejší model hospodárstva prijala už v roku 2015 takzvaný Akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo.

Cieľom cirkulárnej ekonomiky je uchovávať hodnotu výrobkov, materiálov a zdrojov v hospodárstve tak dlho, ako je to len možné, čím má dochádzať k minimalizovaniu vzniku odpadu.

Veľa ľudí si však nesprávne dáva do rovnosti obehové hospodárstvo s odpadovým hospodárstvom vo všeobecnosti, teda s nakladaním s pevným odpadom buď z komunálnej, alebo z priemyselnej sféry.

Dôležitou súčasťou agendy obehového hospodárstva je však aj zvyšovanie úrovne opätovného využívania vody, o čom svedčí aj nedávna iniciatíva Komisie v oblasti opätovného využívania vody pri zavlažovaní.

A práve tu prichádza na rad sektor čistenia odpadových vôd ako jeden z kľúčových prvkov v prechode na obehové hospodárstvo v celej Únii.

A o tom, že takéto iniciatívy aktívne podporujú aj slovenské podniky, svedčia aj projekty technologickej spoločnosti EKOSERVIS SLOVENSKO, ktorá sa zaoberá technológiou čistenia odpadových vôd a ponúka riešenia pre rodinné domy, aglomerácie, mestské a obchodné centrá, ako aj pre priemysel, kde zavádza princípy obehovej ekonomiky do praxe.

Odpadová voda ako cenný produkt v ére zvyšovania dopytu po vode

Praktické využitie vyčistenej odpadovej vody v rámci obehového hospodárstva pre sídelné útvary predstavili denníku Voda-portal.sk technická riaditeľka EKOSERVIS SLOVENSKO Jana Barnová a generálny riaditeľ Werner Frank.

Spoločnosť vyvinula technologický systém membránovej technológie pod názvom MGS „Membrane gravity settler“. Vyčistená odpadová voda tak dosahuje úroveň kvality pitnej vody, stáva sa produktom, pričom sa dá opäť používať v obehovom hospodárstve.

Membránová technológia umožňuje prostú sedimentáciu nahradiť filtráciou. Hnacou silou je tlakový gradient.

„Pri navrhovaní ČOV nám odpadá stavebný objekt dosadzovacej nádrže a s tým aj spojená prevádzková náročnosť. Proces čistenia je založený na plne automatizovanom systéme riadenia prevádzky. Vývoj a realizácie v oblasti membránovej technológie preukázali pozitívne výsledky separácie vločiek kalového substrátu od vyčistenej vody,“ vysvetľujú.

Hneď na začiatku vysvetľuje dôvody, prečo sa spoločnosť rozhodla vydať práve touto cestou. Konštatuje, že takmer 2,7 miliardy ľudí trpí nedostatkom  vody a s nárastom svetovej populácie sa bude tento počet zvyšovať.

„Na Slovensku môžeme piť kvalitnú vodu z vodovodného kohútika, je dostupná každému, na každej škole, domácnosti či práci, alebo v poľnohospodárstve. V mnohých krajinách je vody nedostatok, v niektorých k nej nemajú prístup všetci obyvatelia či zvieratá, ale aj napriek tomu vo vyspelých krajinách sa vodou plytvá. Vo všeobecnosti je vody nedostatok a čím ďalej sú na ňu zvyšované požiadavky ako v množstve, tak aj v kvalite,“ zdôrazňuje J. Barnová.

Práve z týchto dôvodov, ako spoločnosť, ktorá sa tri desaťročia zaoberá technológiou čistenia odpadových vôd, sa sa v roku 2016 rozhodla zapojiť do programu EÚ „Horizon 2020 Výskum a inovácie“ pre podporu stredných a malých podnikov s projektom „MGS – Vyčistená odpadová voda, produkt pre ľudstvo“.

Získali prestížne ocenenia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prítomnosť liečiv vo vodách je výzvou. Skúmajme aj ich metabolity, radí odborníčka

Prítomnosť liečiv vo vodách je výzvou. Skúmajme aj ich metabolity, radí odborníčka

Síce vieme, že jednotlivé látky vykazujú určitú chronickú toxicitu, stále však úplne nepoznáme účinky ich zmiešaného vplyvu v životnom prostredí.

Ivana Mahríková: Aktuálna cenotvorba nedokáže pokryť požiadavky súčasného trhu

Ivana Mahríková: Aktuálna cenotvorba nedokáže pokryť požiadavky súčasného trhu

Pri aktuálnom spôsobe cenotvorby sú vodárne schopné zabezpečiť len bežnú prevádzku a „najhorúcejšie“ havárie, ale nie sú schopné potrubie obnovovať plánovite.

Slováci vyvinuli aplikáciu, ktorá môže odhaliť povodňové riziká po celom Slovensku

Slováci vyvinuli aplikáciu, ktorá môže odhaliť povodňové riziká po celom Slovensku

Webová aplikácia sa zameriava na päť hlavných skupín rizík.