Hrozí, že do konca storočia zmiznú viac ako dve tretiny ľadovcov | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Hrozí, že do konca storočia zmiznú viac ako dve tretiny ľadovcov

Vedci zverejnili nové predpovede úbytku ľadovcovej masy v priebehu súčasného storočia v rámci rôznych scenárov z hľadiska emisií.

Hrozí, že do konca storočia zmiznú viac ako dve tretiny ľadovcov

Foto: Pexels

Zmiznúť môže až 80 % ľadovcov

Docent David Rounce z pittsburskej Carnegie Mellon University viedol medzinárodný tím vedcov, ktorých cieľom bolo vytvoriť nové projekcie úbytku ľadovcovej masy v priebehu dvadsiateho prvého storočia, berúc do úvahy rôzne možnosti vývoja situácie v súvislosti s emisiami.

Projekcie boli vsadené do scenárov globálnej zmeny teploty, aby boli relevantné pre diskusie o adaptácii na zmenu klímy a zmierňovaní jej dopadov. Z výskumu vyplýva, že v tomto storočí by zemeguľa v závislosti od stratégií na zmiernenie klimatickej zmeny mohla prísť o 26 až 41 percent celkovej ľadovcovej masy.

Rounce a jeho tím zistili, že ak budú pokračovať investície do fosílnych palív, v priebehu storočia zmizne viac ako 40 percent ľadovcovej masy, čo môže znamenať, že viac ako 80 percent ľadovcov prestane existovať.

Aj pri najpriaznivejšom scenári, ktorý počíta s nízkymi emisiami a s nárastom globálnej priemernej teploty o nie viac ako +1,5 °C v porovnaní so stavom pred priemyselnou revolúciou, podľa predpokladov ubudne viac ako 25 percent ľadovcovej masy a čo do počtu úplne zmizne takmer 50 percent ľadovcov.

Existovať prestanú poväčšine malé ľadovce, ktoré sa rozprestierajú na rozlohe menej ako jedného kilometra štvorcového, no ich strata môže negatívne ovplyvniť miestnu hydrológiu, cestovný ruch aj kultúrne hodnoty.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.