Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.
Európe chýba veľa podzemnej vody, pričom kontinent trpí od roku 2018 veľkým suchom. Potvrdzujú to satelitné údaje, ktoré vyhodnotil Inštitút geodézie na Technickej univerzite v Grazi.
V letných mesiacoch rokov 2018 a 2019 bol v strednej Európe zjavný nedostatok vody, avšak odvtedy nedošlo k výraznému zvýšeniu hladiny podzemných vôd, ktoré sú aj naďalej trvalo nízke. Rakúski výskumníci v rámci projektu EÚ Global Gravity-based Groundwater Product (G3P) použili satelitnú gravimetriu na pozorovanie celosvetových zásob podzemných vôd a zdokumentovali ich zmeny v posledných rokoch.
Sucho prinieslo ďalekosiahle následky
Európa už roky zažíva veľké sucho. Hladina podzemnej vody je na celom kontinente od roku 2018 trvalo nízka, aj keď extrémne poveternostné udalosti so záplavami niekedy vykresľujú iný obraz.
Účinky tohto dlhotrvajúceho sucha sa v Európe prejavili v lete 2022. Vyschnuté korytá viacerých riek, problémy v poľnohospodárstve, ale aj problémy s nedostatkom energie v Európe. Jadrové elektrárne vo Francúzsku napríklad nemali dostatok chladiacej vody na výrobu dostatočného množstva elektrickej energie a ani vodné elektrárne nemohli bez dostatku vody plniť svoju funkciu.
Meranie podzemnej vody z vesmíru
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.