Dokumentárny film Rieka predstavuje toky z novej perspektívy. Pozrite si trailer (VIDEO) | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VOD - KA 2023
MARIUS PEDERSEN

Dokumentárny film Rieka predstavuje toky z novej perspektívy. Pozrite si trailer (VIDEO)

Film čaká v auguste premiéra v slovenských kinách.

film rieka

Foto: Filmtopia

  • Aktuality |  26.07.2022 |  Radovan Potočár

Rieky vytvarovali Zem do podoby, v akej ju poznáme. Vyhladili hory, vytvorili údolia a pláne, ktoré následne dotvorili svojimi meandrami. V priebehu času sa rieky stali cestami, po ktorých sa do vnútrozemia šírili obchod a technológie. Po riekach putovali tiež príbehy, náboženstvo, politika i konflikty.

Fenomén riek ako viacvrstvových spojníc človeka a prírody mapuje nový film Rieka austrálskej režisérky Jennifer Peedomovej, ktorý bude mať 18. mája premiéru v slovenských kinách.

Film berie divákov na cestu priestorom a časom, pokrýva šesť svetadielov a prostredníctvom najmodernejších filmárskych prostriedkov vrátane satelitných záberov predstavuje rieky z novej perspektívy.

Rieka je druhým dielom plánovanej trilógie celovečerných dokumentov mapujúcich vzájomný vzťah krajiny a človeka. Prvý – Hora – sa stala komerčne najúspešnejším dokumentom v domovskej Austrálii a v českých kinách ju videlo viac ako 7000 divákov.

„Chcela som vyvolať úžas,” hovorí režisérka Jen Peedomová o natáčaní svojho najnovšieho filmu. „Je to príbeh o limitoch ľudskej kontroly i o tom, ako sa nám vypomstili naše krátkozraké pokusy kontrolovať prírodu. O fragmentácii riek a ich dlhodobom dopade na život na Zemi.“


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Sad Janka Kráľa v Bratislave zaliala voda. Vodári vysvetľujú príčinu poruchy

Sad Janka Kráľa v Bratislave zaliala voda. Vodári vysvetľujú príčinu poruchy

Príčinou bol zlom na starom potrubí. Podľa projektovej dokumentácie malo byť z ocele, ale vodári na mieste zistili, že bolo vybudované zo šedej liatiny, ktorá je za určitých okolností náchylná na tento typ porúch.

Výrub drevín bol nevyhnutný. Bratislavskí vodári konali v súlade so zákonom, hovorí SIŽP

Výrub drevín bol nevyhnutný. Bratislavskí vodári konali v súlade so zákonom, hovorí SIŽP

Slovenská inšpekcia životného prostredia sa vyjadrila k medializovanému prípadu.

Upravujeme vydávanie časopisu Odpadové hospodárstvo

Upravujeme vydávanie časopisu Odpadové hospodárstvo

Výšku predplatného nemeníme, od roku 2013 zostáva stále rovnaká.