Dokumentárny film Rieka predstavuje toky z novej perspektívy. Pozrite si trailer (VIDEO) | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Dokumentárny film Rieka predstavuje toky z novej perspektívy. Pozrite si trailer (VIDEO)

Film čaká v auguste premiéra v slovenských kinách.

film rieka

Foto: Filmtopia

  • Aktuality |  26.07.2022 |  Radovan Potočár

Rieky vytvarovali Zem do podoby, v akej ju poznáme. Vyhladili hory, vytvorili údolia a pláne, ktoré následne dotvorili svojimi meandrami. V priebehu času sa rieky stali cestami, po ktorých sa do vnútrozemia šírili obchod a technológie. Po riekach putovali tiež príbehy, náboženstvo, politika i konflikty.

Fenomén riek ako viacvrstvových spojníc človeka a prírody mapuje nový film Rieka austrálskej režisérky Jennifer Peedomovej, ktorý bude mať 18. mája premiéru v slovenských kinách.

Film berie divákov na cestu priestorom a časom, pokrýva šesť svetadielov a prostredníctvom najmodernejších filmárskych prostriedkov vrátane satelitných záberov predstavuje rieky z novej perspektívy.

Rieka je druhým dielom plánovanej trilógie celovečerných dokumentov mapujúcich vzájomný vzťah krajiny a človeka. Prvý – Hora – sa stala komerčne najúspešnejším dokumentom v domovskej Austrálii a v českých kinách ju videlo viac ako 7000 divákov.

„Chcela som vyvolať úžas,” hovorí režisérka Jen Peedomová o natáčaní svojho najnovšieho filmu. „Je to príbeh o limitoch ľudskej kontroly i o tom, ako sa nám vypomstili naše krátkozraké pokusy kontrolovať prírodu. O fragmentácii riek a ich dlhodobom dopade na život na Zemi.“


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V nižnoslanskej bani začali čerpať banské vody, práce potrvajú päť dní

V nižnoslanskej bani začali čerpať banské vody, práce potrvajú päť dní

Aj naďalej prebieha hydrogeologický prieskum.

Enviropolícia obvinila bratislavskú firmu. Vypustila kontaminovanú vodu do prírody

Enviropolícia obvinila bratislavskú firmu. Vypustila kontaminovanú vodu do prírody

Celková škoda dosahuje státisíce eur.

Dunaj má dnes svoj medzinárodný deň. Ochranári pripravujú projekty obnovy riečnych ramien

Dunaj má dnes svoj medzinárodný deň. Ochranári pripravujú projekty obnovy riečnych ramien

Cieľom projektov, ktoré pripravuje organizácia WWF Slovensko, je obnova biodiverzity v mestskej krajine, ale aj zmierňovanie negatívnych vplyvov zmeny klímy.