Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Európski výskumníci vyvinuli prenosné vodné filtre na báze grafénu

Mikrofiltračnú membránu je možné pripojiť priamo k umývadlu v domácnosti alebo použiť ako prenosné zariadenie na čistenie vody.

Európski výskumníci vyvinuli prenosné vodné filtre na báze grafénu

Foto: Depositphotos

GRAPHIL, nový projekt v rámci série projektov Spearhead, spája viaceré európske spoločnosti s ďalšími akademickými partnermi, ktorí sa snažia vyvíjať nové alebo vylepšené výrobky s integrovaným grafénom alebo príbuznými materiálmi na úpravu vody pre domácnosť. Informoval o tom odborný vedecký portál AZO Materials.

Projekt reaguje na naliehavosť výroby ľahko použiteľnej mikrofiltračnej membrány, ktorú je možné pripojiť priamo k umývadlu v domácnosti alebo použiť ako prenosné zariadenie na čistenie vody.

Očakáva sa, že filter vstúpi na trh v roku 2023 a dokáže z pitnej vody odstrániť kontaminanty, pesticídy, ťažké kovy a nebezpečné patogény.

Čistenie vody

Nežiaduce chemické zlúčeniny, organické a anorganické materiály a biologické kontaminanty, ako sú suspendované častice, parazity, baktérie, riasy, vírusy a huby, sa z vody odstraňujú mnohými fyzikálnymi, chemickými alebo biologickými procesmi.

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín vo februári aktualizoval pravidlá EÚ týkajúce sa pitnej vody z vodovodu, od ktorých sa očakáva aktualizácia štandardov kvality a stanovenie minimálnych hygienických požiadaviek na materiály prichádzajúce do styku s pitnou vodou.

Prenosná filtrácia vody

Výkon filtračnej membrány závisí od množstva vody, ktoré prechádza cez membránu za jednotku času a povrchu, ako aj od pomeru koncentrácie zložky medzi filtrovanými časticami a vodným roztokom.

Po vynájdení známeho konvenčného jednokrokového filtračného systému na vodu Graph Air, ktorý vytvoril tím vedcov z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), sa grafén stal konkurenčným riešením novej generácie procesu prenosného čistenia vody.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.