Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

EÚ pomáha Afričanom s prístupom k pitnej vode

Európski výskumníci pracujú na viacerých projektoch, ktoré majú zabezpečiť čistejšiu pitnú vodu pre vidiecke komunity na juhu Afriky.

EÚ pomáha Afričanom s prístupom k pitnej vode

Foto: euronews

Africkí a európski vedci v súčasnosti spolupracujú pri hľadaní spôsobov, ako dezinfikovať vodu na domáce použitie na odľahlých, izolovaných miestach v Afrike pomocou udržateľných a dostupných technológií.

Vedci tvrdia, že jedným z riešení by mohlo byť malé pilotné zariadenie na úpravu vody, ktoré je v súčasnosti inštalované v južnom Mozambiku.

Mozambik je jednou zo 16 subsaharských krajín patriacich do Juhoafrického rozvojového spoločenstva, ktoré sú zmluvnými stranami dohody o hospodárskom partnerstve s Európskou úniou.

Približne 40 % obyvateľov v rámci tohto spoločenstva nemá prístup k bezpečnej vode. Ide pritom o 130 miliónov ľudí.

Rozšírené sú choroby prenášané vodou

Mestečko Ressano Garcia neďaleko hraníc s Južnou Afrikou je jasným príkladom závažnosti a naliehavosti celej situácie.

„Momentálne v tomto meste žije 14 000 ľudí. Nie všetci majú prístup k pitnej vode. Preto využívajú zdroje z rieky. Voda v tejto rieke sa však neupravuje. Takže keď sa dostane do domácnosti, spôsobuje hnačky a iné choroby prenášané vodou,“ vysvetľuje Silvestre Mario Trigo, technický riaditeľ miestnej čistiarne odpadových vôd.

Kontaminovaná voda tiež môže šíriť choroby, ako je cholera, úplavica, týfus alebo detská obrna, aj keď najčastejším problémom v Ressano Garcia sú práve hnačky.

Jedným z dôvodov väčšiny hnačiek a hnačkových ochorení je kvalita vody. „Je jasné, že čím lepší prístup by mali ľudia ku kvalitnej vode, tým väčšie by bolo zlepšenie zdravia celej populácie,“ zdôrazňuje riaditeľ miestneho lekárskeho centra Abdul Rafael Sega.

Vodný stres bude narastať

Celosvetovo asi 1,8 miliardy ľudí dennodenne prijíma vodu, ktorá je kontaminovaná fekáliami. Viac ako pol milióna úmrtí ročne je pritom dôsledok hnačkových ochorení z kontaminovanej vody.

WHO odhaduje, že do roku 2025 bude žiť až polovica ľudí na svete na územiach s vysokým vodným stresom, kde dopyt po vode výrazne presahuje dostupné zdroje.

Cieľom tejto pilotnej jednotky, ktorá je nainštalovaná v priestoroch rozpadajúcej sa mestskej ČOV, je zabezpečiť prístup k bezpečnej pitnej vode.

Prototyp bol navrhnutý tak, aby degradoval škodlivé znečisťujúce látky, ako sú pesticídy a vyradil mikróby a patogény.

Používa technológiu nazývanú „elektrochemická oxidácia“, ktorá produkuje ozón v znečistenej vode. Ten pôsobí ako čistiaci činiteľ.

 „Stanica je schopná upravovať vodu rôznymi procesmi – zrážaním, dekantáciou (oddeľovaním usadenín) a rôznymi fázami filtrácie. Systém vytvára vo vode ozón. Tento ozón efektívne čistí vodu. Naše štúdie preukázali, že systém dokáže vyčistiť 80 až 90 percent všetkých nečistôt prítomných vo vode,“ konštatuje jeden z autorov projektu Amiro Abdula Martins.

Podobný projekt testovali aj inde

Ešte dávnejšie vedci inštalovali väčšiu pilotnú čistiareň v Južnej Afrike, ktorá sa nachádza asi 40 kilometrov južne od Johannesburgu. Tá fungovala na báze podobnej technológie. Zariadenie filtruje a čistí vodu z neďalekej znečistenej rieky a priľahlej čistiarne.

Tento závod aj malá mozambická dezinfekčná jednotka sú súčasťou výskumného projektu Európskej únie zameraného na poskytovanie bezpečnejšej vody pre vidiecke a prímestské africké obyvateľstvo efektívnym a dostupným spôsobom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.