Kedy je úprava vody potrebná? Kedy môžu filtre, naopak, škodiť? Radí uznávaný český hygienik.
Domáca úprava vody najčastejšie naráža na tri základné nedostatky. Ak si chceme zaobstarať filter na vodu, treba dodržiavať minimálne desať základných opatrení.
Vodný filter však treba kupovať len vtedy, keď je nejaký preukázaný problém s kvalitou vody, radí uznávaný hygienik František Kožíšek zo Štátneho zdravotného ústavu Praha, ktorý sa na webinári Asociácie pre vodu ČR (CzWA) podelil so skúsenosťami s domácou úpravou vody.
Ak sa rozprávame o domácej úprave vody, hovoríme o zariadeniach na doúpravu vody v mieste spotreby. „Medzi laickou verejnosťou sa v tejto súvislosti hovorí o vodných filtroch, ale patrí sem napríklad aj prevarovanie,“ vysvetľuje na úvod F. Kožíšek.
Tieto zariadenia sa rozdeľujú na tri základné typy. Ide o takzvané nádobové filtre, prietočné filtre „point-of-use“ a „point-of-entry“. Najbežnejšia úprava je buď úprava na kohútiku a pred kohútikom (teda point-of-use), prípadne nádobový filter.
Zariadenia pritom pracujú na rôznych princípoch. „Je to väčšinou kombinácia dvoch alebo viacerých technologických stupňov,“ hovorí a dodáva, že sem patrí mechanická filtrácia, sorpcia na aktívnom uhlí, iónomeniče či UV.
Aké riziká hrozia?
Zostáva vám 83% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.