Macro Components
INISOFT
Belimo

Čistiarne odpadových vôd dokážu úplne odstrániť COVID-19 aj ďalšie vírusy

Kontaminácie zdrojov pitnej vody koronavírusom prostredníctvom vody vypustenej z čistiarní sa netreba obávať, ubezpečujú vedci.

Čistiarne odpadových vôd dokážu úplne odstrániť COVID-19 aj ďalšie vírusy

Foto: Depositphotos

Koagulácia odstráni 99 % vírusu

Vírusy môžu ľudský organizmus infikovať mnohými spôsobmi, pitná voda však predstavuje iba malé riziko ich šírenia, tvrdí texaský výskumný tím. Vo vode z vodovodu sa netreba báť ani koronavírusu.

Možnosť prenosu vírusu pitnou vodou zostáva neznáma v prípadoch, keď dôjde k neoprávnenému odvádzaniu odpadových vôd alebo v iných situáciách, kedy odpadová voda neúmyselne prenikne do zdrojov pitnej vody.

Vedci z Texas A&M University vo svojej novej štúdii predkladajú presvedčivé dôkazy o tom, že súčasné čistiarne odpadových vôd dokážu jednoduchým spôsobom výrazne znížiť množstvo vírusov, vrátane koronavírusu, ktoré sú v odpadovej vode prítomné.

Z výskumu vyplýva, že ľudia sú pred takýmto potenciálnym zdrojom nákazy chránení, a navyše sa preukázalo, že v jednom z krokov procesu čistenia vody, konkrétne pri koagulácii, sa z odpadovej vody odstráni až 99,999 % vírusu.

„Nechceli sme čakať, kým sa objavia obavy, že pitná voda môže byť potenciálnym prenášačom koronavírusu,“ hovorí profesor Shankar Chellam z Texas A&M University.

„Naša štúdia ukazuje, že dekontaminačné technológie, ktoré už sú v dnešných čistiarňach odpadových vôd bežne zavedené, dokážu odstrániť alebo inaktivovať koronavírus aj iné vírusy, ktoré sú štrukturálne podobné,“ dodáva.

Aj koronavírus sa zhlukuje

Zo štruktúrneho hľadiska možno vírusy rozdeliť do dvoch skupín: obalené a neobalené. Na povrchu obalených vírusov sa nachádza vrstva z lipidov a proteínov, ktorá im poskytuje niekoľko funkcií, napríklad vírusu napomáha pri vstupe do hostiteľských buniek. Medzi obalené vírusy patria aj koronavírusy či ebola.

Viaceré štúdie odhalili prítomnosť obalených aj neobalených vírusov v odpadovej vode. Väčšina výskumov sa však zameriavala iba na prežitie neobalených vírusov po úprave odpadových vôd.

„Je dobre známe, že odpadové vody sa miešajú s dodávkami pitnej vody. V mnohých krajinách vrátane USA sa odpadová voda čistí a používa sa ako pitná voda. Ak obalené vírusy v odpadových vodách prežijú, existuje malá šanca, že preniknú do našich zásob pitnej vody,“ uvádza Shankar Chellam.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

České vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že existujúca smernica by mala byť rozšírená o všetky možnosti využitia splaškového kalu, ako je napríklad aj výroba druhotných surovín.

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

Slovenský vodohospodársky podnik sa však so závermi analýzy NKÚ nestotožňuje. Konštatuje, že použitá metóda nezohľadňuje konkrétne špecifiká jednotlivých stavieb.

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Kľúčom môže byť mapovanie degradácie génov rezistentných voči antibiotikám vo vodách.