Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Španielska firma predviedla technológiu opätovného využitia textilných odpadových vôd

Systém chce v najbližšom období inštalovať v 36 priemyselných zariadeniach.

technológia

Foto: Jeanologia

Textilný priemysel je náročný na spotrebu vody. S 93 miliardami m3/rok tvorí až 4 % celkovej spotreby vody na svete. Farbenie a konečná úprava textilu sú procesy, ktoré spotrebúvajú najviac vody a spôsobujú najväčšie znečistenie.

Španielska spoločnosť Jeanologia a jej partneri predstavili začiatkom decembra výsledky projektu Life Anhidra, inovatívneho systému s uzavretou slučkou na spracovanie a opätovné využitie textilných odpadových vôd.

ELKOPLAST

Systém Life Anhidra sa zameriava na fázu konečnej úpravy odevov v textilnej výrobe. Systém recyklácie vody v uzavretom cykle obnovuje 95 % použitej vody a vracia ju do systému v optimálnych podmienkach na opätovné použitie v pracích a dokončovacích procesoch. Tento proces má zároveň znížiť spotrebu energie až o 15 percent.

Okrem toho projekt skúma ako transformovať vláknité fragmenty zozbierané počas úpravy vody na nové textilné výrobky.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Nevyhovuje každá štvrtá studňa. Čo ukázali rozbory vody na východe Slovenska

Nevyhovuje každá štvrtá studňa. Čo ukázali rozbory vody na východe Slovenska

Problémom sú vysoké koncentrácie dusičnanov. Tri okresy obstáli najhoršie.

Akcie alebo dlhopisy. O dlhopisový program VVS sa po zisteniach NKÚ zaujíma aj ZMOS

Akcie alebo dlhopisy. O dlhopisový program VVS sa po zisteniach NKÚ zaujíma aj ZMOS

Názory sa rôznia, konštatuje združenie samospráv.

V Spojenom kráľovstve chcú spoplatniť vypúšťanie odpadových vôd. Má vykryť náklady na vymáhanie práva

V Spojenom kráľovstve chcú spoplatniť vypúšťanie odpadových vôd. Má vykryť náklady na vymáhanie práva

Environmentálna agentúra Spojeného kráľovstva navrhuje zaviesť spoplatnenie vypúšťania odpadových vôd. Konzultáciu k návrhu spustila vláda 14. apríla, skončí 26. mája.

X
X
X
X