Čína sa chystá vybudovať obrovské zariadenie na výsev mrakov v Himalájach. Ide o najväčší projekt svojho druhu na svete.
Portál IFL Science informoval, že čínska štátna spoločnosť Aerospace Science and Technology Corporation, ktorá je obdobou americkej NASA oznámila svoj plán na vybudovanie obrovskej siete na výsev oblakov (tzv. cloud seeding).
Malo by ísť o najväčší súbor zariadení svojho druhu na svete. Umiestniť ho chcú na horských hrebeňoch, ktoré lemujú tibetskú plošinu v strednej Ázii s nádejou na nárast zrážok v regióne.
Tamojšia vysokohorská suchá step s rozlohou 970 000 štvorcových míľ distribuuje do oblastí na jej úpätí vodu, ktorá pochádza z roztápajúcich sa ľadovcov. Zásobuje horské pramene a 10 hlavných ázijských riek.
Viac ako 1,35 miliardy ľudí sa spolieha na tento obrovský vodný zdroj, no počet obyvateľov a priemyselných projektov závislých na vode neustále vzrastá. V kombinácii so zrýchleným tavením himalájskeho ľadu spôsobeného zmenou klímy ohrozujú budúcu dodávku vody v krajine.
Cloud seeding je osvedčenou metódou na podporu zrážok zavedením mikroskopických častíc, najčastejšie jodidu strieborného do vzduchu tak, aby mali molekuly vody prítomné v atmosfére substrát na vytvorenie ľadových kryštálov.
Prírodné dažde vznikajú rovnakým spôsobom. Ak sa dostatočné množstvo vodných pár spojí do prírodných častíc, vzniknuté kryštály sa nakoniec stanú tak ťažkými, že začnú padať na zem a počas toho sa roztápajú.
Podľa South China Morning Post začali tieto iniciatívy testovať v regióne už pred viac ako 10 rokmi. Avšak skoré verzie raketových spaľovacích komôr, ktoré slúžili na vypustenie častíc jodidu strieborného do vzduchu nemohli zostať zapálené v prostredí nad 5000 metrov n. m., kde je nízky obsah kyslíka.
Po konečnom vytvorení dizajnu, ktorý dokáže odolať nepriaznivým podmienkam s malou až žiadnou údržbou sa kozmická agentúra spojila s univerzitou Tsinghua. Plánujú spolu vybudovať prevádzku desiatok tisíc komôr umiestnených na južných okrajoch tibetských hôr.
Sieť "sejačov oblakov" - tzv. Tianhe alebo "Sky River" bude zapnutá na diaľku, keď údaje z meteorologických satelitov naznačia, že prichádzajúci vzduch je vhodne vlhký.

Tibetská náhorná plošina. Foto: Wikimedia
Napriek veľkému objemu prúdov s vysokým obsahom vody je tibetská plošina jedným z najsuchších miest na svete. Úhrn zrážok vo väčšine oblastí predstavuje menej ako 10 cm za rok. Himaláje, ktoré lemujú južný okraj oblasti, ležia na ceste teplému a vlhkému vzduchu, ktorý fúka severne od Bengálskeho zálivu.
Vzhľadom k tomu, že tento vzduch je nútený stúpať hore na úpätí pohoria, vodné pary kondenzujú a padajú ako masívne monzúny naprieč regiónmi v juhovýchodnej časti plošiny. Keď sa vzduch presúva na severozápad nad jej hlavnú plochu, veľké množstvo vzdušnej pary stráca formu vhodnú k vytvoreniu výrazného dažďa a väčšina z toho, čo zostáva, padá ako sneh.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.