Z výskumu morských rias vyplýva, že by mohli z pobrežných oblastí odstraňovať prebytočný dusík aj uhlík.
Pobrežné oblasti bývajú znečistené živinami
Podľa novej štúdie, ktorú uskutočnili vedci z University of Alaska Fairbanks, majú chaluhy natoľko dobré filtračné schopnosti, že by mohli pomôcť zredukovať znečistenie mora v pobrežných oblastiach.
Výskumný tím počas vegetačného obdobia 2020-2021 analyzoval hladiny uhlíka a dusíka na dvoch farmách na Aljaške, kde sa pestujú zmiešané druhy chalúh. Vzorky tkanív a morskej vody ukázali, že rozličné druhy morských rias môžu mať rôzne schopnosti odstraňovať živiny zo svojho okolia.
„Niektoré morské riasy sú doslova ako špongie – sajú a sajú a nikdy sa nenasýtia. Hoci najviac pozornosti sme venovali sekvestrácii uhlíka chaluhami, v skutočnosti chaluhy oveľa efektívnejšie zmenšujú nadmerné množstvo dusíka ako uhlíka,“ uvádza hlavná autorka štúdie Schery Umanzor, ktorá pôsobí na fakulte rybárstva a oceánskej vedy.
K znečisteniu dusíkom v pobrežných oblastiach prispievajú rôzne faktory, napríklad odpadové vody z miest, odtok vody z domácností či likvidácia odpadu z rybolovu. Prebytok živín však v morskom prostredí môže potenciálne spôsobovať rôzne problémy, napríklad môže viesť k premnoženiu rias, zvyšovať bakteriálnu aktivitu či odčerpávať z vody kyslík.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.