Dvořák Hager & Partners
INISOFT
INECS

Cestovné kancelárie rušia výletné plavby, Dunaj a Rýn majú nedostatok vody

Sucho postihuje lodnú dopravu predovšetkým v Nemecku.

Cestovné kancelárie rušia výletné plavby, Dunaj a Rýn majú nedostatok vody

The New York Times

Namiesto lode autobus

Časti strednej a severnej Európy boli v lete sužované horúcim a výnimočne suchým počasím. V dôsledku toho je hladina vody v niektorých úsekoch Rýnu, Mohanu a Dunaja a ich prítokov nízka, čo obmedzuje lodnú dopravu.

Dovolenkári, ktorí sa chystali pred Vianocami na výletné plavby po Európe, by sa mali radšej pripraviť na cestu autobusom. Vodná hladina Rýnu a Dunaja bola nízka už po dlhom horúcom lete a nezdvihla sa ani v priebehu suchej jesene.

Cestovné spoločnosti, ktoré ponúkajú výletné plavby po Európe, varujú svojich zákazníkov, že nedostatok vody môže výrazne ovplyvniť plánovanú trasu. Vo viacerých prípadoch je jediným možným riešením preprava účastníkov zájazdu medzi mestami autobusmi. V každej destinácii sú potom ubytovaní na inej lodi, ktorá kotví v prístave.

The Independent informuje, že cestovné kancelárie budú musieť s veľkou pravdepodobnosťou upraviť priebeh mnohých zájazdov, vymeniť lode, či dokonca úplne zrušiť niektoré trasy. Znepokojené sú cestovné kancelárie aj dovolenkári, ktorým oznámenie o zrušení plavby neraz príde iba pár dní pred plánovaným výjazdom.

Najhoršie je na tom Rýn

V minulosti sa viackrát stalo, že hladina vody bola kvôli silným dažďom a topeniu snehu veľmi vysoká, pretrvávajúce sucho je tu však prvýkrát po dlhšej dobe.

Hladina Rýnu je v niektorých úsekoch rekorde nízka už niekoľko mesiacov a nemecká lodná doprava hlási krízový stav. Okrem Rýnu majú extrémne nízku hladinu aj Dunaj a Labe a milióny ton tovaru sa musia prevážať po koľajniciach a cestách.

V nemeckom meste Kaub bol na konci októbra Rýn hlboký iba dvadsaťpäť centimetrov. V umelom kanáli, cez ktorý plávajú lode a ktorý je normálne hlboký takmer tri a pol metra, zostal ledva meter a pol. Problémom je, že v súčasnosti najplytšie miesto Rýnu je zároveň jedným z najdôležitejších uzlov lodnej dopravy v Nemecku.

Tak málo vody som tu nikdy nezažil,“ povedal Kapitán Sep, ktorý na tomto úseku rieky pracuje už od roku 1982. „Hladina je taká nízka, že pre lode je veľmi ťažké preplávať cez kanál.

Ak by si niekto z domácich situáciu neuvedomil, do obrazu ho uvedie holandská nákladná loď De Hoop, ktorá sa v týchto miestach potopila v roku 1895. Jej vrak za normálnych okolností leží na dne rieky, teraz je ho však zreteľne vidieť.

V Budapešti zase sucho odhalilo pozostatky mosta, ktorý v minulom storočí zničili nacisti. Medzi Budapešťou a Viedňou musia turistov z výletných plavieb prepravovať autobusmi.

Viazne doprava aj výstavba

The New York Times informuje, že v Nemecku prestala premávať približne polovica lodí, zatiaľ čo vo Švajčiarsku v lete na Rýne umreli kvôli teplu a nízkej hladine kyslíka tisícky rýb.  

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Kľúčom k adaptácii na zmenu klímy v EÚ je kooperácia, tvrdí EEA

Kľúčom k adaptácii na zmenu klímy v EÚ je kooperácia, tvrdí EEA

Členské štáty Únie majú dostatočné vedomosti ohľadom rizík, ktoré so sebou prinášajú zmeny klímy. Tieto zdieľané vedomosti však zatiaľ nevyužívajú naplno.

Na Žitnom ostrove majú opäť problém s pitnou vodou

Na Žitnom ostrove majú opäť problém s pitnou vodou

Napriek tomu, že tentokrát nejde o plošné znečistenie atrazínom, obce Číčov a Trávnik už viac ako desať dní nemôžu používať verejné vodovody. Dôvodom je pravdepodobne fekálne znečistenie pitnej vody.

Kvalita európskych vôd narastá, veľa cieľov však do roku 2020 nestihneme naplniť

Kvalita európskych vôd narastá, veľa cieľov však do roku 2020 nestihneme naplniť

Pozitívne výsledky zaznamenali vody určené na kúpanie. V oblasti kvality povrchových vôd a odberov vôd pravdepodobne nenaplníme stanovené ciele do roku 2020.