Ceny vody pôjdu v budúcom roku hore, nie však dramaticky. Poznáme podrobnosti | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Ceny vodného a stočného pôjdu v budúcom roku hore, nie však dramaticky

Aké budú ceny vodného a stočného v roku 2023? Ktoré domácnosti si priplatia najviac? Nazreli sme do cenových rozhodnutí.

Ceny vodného a stočného pôjdu v budúcom roku hore, nie však dramaticky

Foto: Voda-portal.sk

Otázka, koľko si domácnosti priplatia za energie v budúcom roku, zapĺňala niekoľko mesiacov mediálny priestor. Otáznik však visel aj nad cenami vody, keďže od budúceho roka odštartuje nové regulačné obdobie, ktoré so sebou prináša aj povinnosť vydať nové cenové rozhodnutia do roku 2027.

Vodárenské spoločnosti pritom už v tomto roku avizovali, že drahšie energie, ale aj vyššie ceny materiálov sa môžu premietnuť aj do nárastu cien vody.

Najnovšie vydané cenové rozhodnutia zo strany Úradu pre reguláciu sieťových (ÚRSO) ukazujú, že nárast cien vody sa stane v budúcom roku realitou. Domácnosti si však väčšinou priplatia maximálne o niekoľko desiatok eur ročne, nepôjde teda o žiaden dramatický nárast. Zatiaľ čo v niektorých vodárňach výraznejšie stúpne cena vody, v iných sa nárast prejaví najmä v stočnom.

Aktuálne ceny vody sa v súčasnosti pohybujú veľmi nízko a tvoria zhruba jedno percento z disponibilného príjmu našich obyvateľov. Nové cenové rozhodnutia ukazujú, že situácia by sa nemala dramaticky meniť.

Aká bude cena vody v roku 2023?

Povinnosť vyhodnotiť vplyv návrhu ceny na jednotlivé skupiny odberateľov v rámci konania o cenovej regulácii je daná zákonom o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý v paragrafe 14 ods. 4 písm. d) hovorí, že sa vyhodnocuje vplyv len na odberateľov, nie na producentov.

Denník Voda-portal.sk však urobil prepočty aj v prípade čistenia a odvádzania odpadovej vody. Prinášame veľký prehľad, do akej miery narastú výdavky domácností v budúcom roku.

Na webovej stránke ÚRSO ešte nie sú zverejnené všetky cenové rozhodnutia na budúci rok, preto prinášame analýzu vývoja cien pre najväčšie vodárenské spoločnosti, v prípade ktorých je už tento dokument zverejnený. Nárast výdavkov domácností je prepočítaný na priemernú trojčlennú domácnosť pri spotrebe 34 metrov kubických na obyvateľa za rok.

V Ružomberku a Trnave si domácnosti nepriplatia, na Považí výdavky porastú o desiatky eur

 
 

Zostáva vám 60% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.