Americkí výskumníci prinášajú spôsob získavania lítia z odpadovej vody, ktorá vzniká pri ťažbe bridlicového plynu.
Hľadali lokálny zdroj lítia
Väčšina batérií, ktoré sa používajú v elektronických zariadeniach, napríklad smart hodinkách, ale tiež v elektromobiloch, obsahuje lítium. Výrobu týchto batérií sprevádza často komplikovaný dodávateľský reťazec lítia, ktoré neraz k výrobcovi prekonáva obrovské vzdialenosti.
Veľké objemy lítia sa extrahujú napríklad z nádrží v Čile, odkiaľ sa lítium preváža do Číny, kde sa spracováva. Až odtiaľ následne putuje napríklad do Spojených štátov, kde sa z neho vyrábajú batérie.
Spojené štáty by chceli dodávateľský reťazec zjednodušiť a do roku 2030 si zadovažovať všetko lítium, ktoré spotrebujú, z domácich zdrojov, preto sa v uplynulom období zintenzívnil výskum zameraný na hľadanie zdrojov tejto suroviny.
Najnovší pokrok v tejto oblasti prinášajú vedci z Univerzity v Pittsburghu, ktorí sa sústredili na možnosť extrakcie lítia z odpadovej vody. Z ich analýzy vyplýva, že lítium získané z vrtov bridlicového plynu len v oblasti Marcellus, ktorá sa rozkladá cez niekoľko štátov na severovýchode USA, by mohlo pokryť 40 % dopytu krajiny po tejto surovine.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.