Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INISOFT

Auto na vodný pohon? Izraelský startup prináša nové riešenie

Spoločnosť uvádza, že objavila efektívnu a nízkonákladovú technológiu, ktorá umožňuje pohon elektromobilov na „vodnej báze“.

Auto na vodný pohon? Izraelský startup prináša nové riešenie

Foto: Electriq~Global

Austrálsko-izraelský startup Electriq~Global tvrdí, že našiel spôsob, ako využiť vodu na efektívny pohon elektrických vozidiel.

Spoločnosť pôvodne vystupovala pod názvom Terragenic, pričom jej zameranie bolo veľmi podobné – využívanie vody na produkciu čistej a udržateľnej energie.

Čistá energia pohonu

Startup odprezentoval svoju technológiu v rámci akcie Smart Mobility Summit tento týždeň v izraelskom meste Tel Aviv. Cieľom podujatia bolo združiť všetky nové startupy, ktoré pracujú na vývoji alternatívnych palív.

Spoločnosť uviedla, že jej recyklovateľné palivo založené na vode je vysoko účinné, bezpečné, čisté a môže byť použité na pohon elektrických vozidiel s nulovými emisiami.

Technológia, ktorú spoločnosť označila za revolučnú, funguje na pomerne jednoduchom princípe. Základom je fáza, v rámci ktorej dochádza k extrahovaniu vodíka z paliva. Ten výskumníci následne využívajú na výrobu elektrickej energie na pohon vozidla.

Tajomstvo je v troch prvkoch

Systém Electriq~Global obsahuje tri kľúčové prvky. Neodmysliteľnou súčasťou je voda, ale aj chemická látka nazývaná BH4 alebo Tetrahydrobiopterín. Posledným prvkom je kovová vrstva, teda určitý katalyzátor vyvinutý spoločnosťou, ktorý spúšťa produkciu vodíka zo zmesi.

„Vytvorili sme nový druh paliva na báze vody,“ konštatuje generálny riaditeľ Guy Michrowski. „Je bezpečný, nehorľavý a ľahko sa používa a prepravuje,“ vyzdvihuje ďalej jeho hlavné kvality.

Lacnejšia alternatíva

Globálna konkurencia v oblasti zelenej energie v súčasnosti využíva buď lítiovo-iónové akumulátory na pohon vozidiel, ako to robí napríklad aj Tesla, alebo technológie na báze stlačeného vodíka pre väčšie vozidlá, akými sú autobusy, nákladné autá, vlaky či lode.

„Stlačený vodík je nákladný na skladovanie aj transport,“ zdôrazňuje Michrowski. Keďže palivo spoločnosti Electriq~Global tvorí zo 60 % voda, jeho skladovanie aj preprava sú absolútne bezpečné. Startup je tak schopný vyrábať vodík na požiadanie, ktorý zase následne mení na elektrickú energiu.

„Pridanou hodnotou našej technológie je sprístupnenie vodíka bezpečným spôsobom, čo predstavuje obrovské zníženie nákladov,“ dodal Michrowski.

Dosah až 1000 kilometrov

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Takzvané purpurové baktérie dokážu zachytiť nebezpečný oxid uhličitý a vytvoriť vodíkový plyn, ktorý slúži na produkciu elektrickej energie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní, ktoré dalo ministerstvo životného prostredia do MPK. Vláda celkovo uvoľnila viac ako milión eur na povodňové zabezpečovacie a záchranné práce.