Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Audítori: Znečisťovatelia nenesú v plnej miere náklady za znečistenie vody

Zásada „znečisťovateľ platí“ sa v Európskej únii ani zďaleka plne nedodržiava. Platí to aj pre oblasť vodného hospodárstva.

Audítori: Znečisťovatelia nenesú v plnej miere náklady za znečistenie vody

Foto: Depositphotos

Zásada „znečisťovateľ platí“ sa v rôznej miere odzrkadľuje a uplatňuje v jednotlivých environmentálnych politikách Európskej únie (EÚ) a jej rozsah a uplatnenie sú neúplné. Vyplýva to z najnovšej správy Európskeho dvora audítorov (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku), v ktorej si audítori posvietili na to, či sa táto zásada správne uplatňuje v štyroch oblastiach environmentálnej politiky EÚ – priemyselné znečistenie, odpad, voda a pôda.

Spomínaná zásada stanovuje, že práve znečisťovatelia sú zodpovední za znečistenie a environmentálne škody, ktoré spôsobia. Zároveň sú aj subjektmi, ktoré majú znášať súvisiace náklady, a nie daňoví poplatníci.

Znečistenie pritom spôsobuje občanom v Únii značné náklady, hoci neexistuje žiadne komplexné posúdenie celkových nákladov znečistenia pre spoločnosť. Napriek tomu však jedna nedávna štúdia vypracovaná pre Komisiu pracuje s odhadom, že nedodržiavanie požiadaviek právnych predpisov EÚ v oblasti životného prostredia zapríčiňuje náklady a ušlé zisky vo výške približne 55 miliárd eur ročne.

Audítori pripomínajú, že v rámci Únie sú potenciálne kontaminované takmer tri milióny lokalít, a to hlavne priemyselnou činnosťou a spracovaním a likvidáciou odpadu. Zároveň dodávajú, že šesť z desiatich útvarov povrchových vôd, ako sú rieky a jazerá, nie je v dobrom chemickom a ekologickom stave.

Náklady často znášajú daňoví poplatníci

Výsledky prieskumu poukázali, že únijný rozpočet sa niekedy využíva na financovanie sanačných opatrení, ktorých náklady by v súlade so zásadou „znečisťovateľ platí“ mali znášať práve znečisťovatelia.

Audítori preto odporúčajú posilniť začlenenie zásady „znečisťovateľ platí“ do právnych predpisov EÚ v oblasti životného prostredia, posilniť systém environmentálnej zodpovednosti na úrovni EÚ a lepšie chrániť finančné prostriedky EÚ pred tým, aby sa využívali na financovanie projektov, ktoré by mal financovať znečisťovateľ.

Problematické je historické znečistenie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.