Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Ako opraviť pretekajúce WC

Voda, ktorá svojvoľne tečie do záchoda vás môže pripraviť aj o desiatky eur mesačne. Oprava je pritom jednoduchá, rýchla a zvládne ju naozaj každý.

Ako opraviť pretekajúce WC

Foto: Youtube/joe jones

  • Téma |  28.10.2019 |  ZuZ

Problém s pretekaním sa objavuje hlavne u starších toaliet. Rýchla oprava je dôležitá, pretože odkladaním tohto problému môžu toaletou pretiecť tisíce litrov vody mesačne.

To sa môže skončiť nepríjemným prekvapením v podobe vysokého účtu za vodu už pri slabo tečúcej toalete.

Prinášame tento jednoduchý návod na opravu, ktorá vás namiesto vyšších súm za opravára vyjde nanajvýš len pár drobných.

Demontáž krytu nádržky

Prvým krokom býva zatvorenie prívodu vody buď do samotnej toalety, alebo do celého bytu, či domu. Potom je potrebné spláchnuť, aby sa dokonale vyprázdnila nádržka..

Odklopenie nádržky na vodu je u väčšiny záchodov veľmi jednoduché. Horné viečko odstránite po ručnom odskrutkovaní tlačidla alebo tiahla pre splachovanie, ktoré je jeho súčasťou.


Pri niektorých WC so splachovacími tlačítkami na nádržke je tieto potrebné vytiahnuť pomocou malého skrutkovača, čím sa dostaneme ku skrutke spájajúcej okrúhlu krytku a vypúšťací ventil.Skrutku vyskrutkujeme, čím sa keramické veko uvoľní a môžeme ho dať dole.

Ďalším variantom môže byť tiež to, že vytiahnete tyčku, ku ktorej je splachovanie pripevnené a odskrutkujete jej kryt. Následne potom zložíte veko nádržky.

Základom je čistenie

Po rozobratí nádržky sa dostanete do jej vnútra. V tejto chvíli stačí vybrať plavákový ventil. Ten dôkladne vyčistíte v umývadle pod tečúcou vodou.

Ďalším krokom, ktorý môže pomôcť vyriešiť problém s pretekajúcou vodou, je kontrola tesnenia pri ventile. Aj tu sa môžu objaviť rôzne nečistoty, ktoré zabraňujú riadnemu tesnenia.

Určite tiež skontrolujte stav plochy, na ktorú dosadá tesnenie. Aj tu vykonajte očistenie v prípade, že tu objavíte nejakú nečistotu.

Foto: Youtube/Geberit

Najčastejšie ide o napúšťací ventil

Najmä pri starších toaletách sa môže stať, že je niektoré tesnenie poškodené a budete ho potrebovať vymeniť. Vo väčšine prípadov je však príčinou pretekajúcej toalety napúšťací ventil.

Ak je príliš opotrebovaný, nepomôže ani jeho vyčistenie. Dochádza k tomu, že nezastaví vodu ani po zdvihnutí plaváku do požadovanej hladiny a pritekajúca voda vyteká cez prepad vypúšťajúceho ventila.

ELKOPLAST | Podzemné nádrže na vodu

Či je toto príčinou pretekania možno zistiť vizuálnou kontrolou - znovuotvorením prívodného ventilu pri odokrytom veku nádržky.

Diely, ktoré bude potrebné vymeniť je vhodné si odfotiť, prípadne vziať so sebou. Je to najmä z toho dôvodu, by ste do obchodu nemuseli chodiť viackrát. Skúsení predavači vám ochotne poradia.

Čo s nádržkou v stene?

Pri predstenových inštalačných systémoch kryt s tlačítkami posuňte smerom hore. Nepáčte ho skrutkovačom, ide odklopiť veľmi ľahko.

Následne odskrutkujte obe skrutky a uvoľnite malú čiernu krytku nad tlačítkami. Potom vyberte rám tlačidlového panelu.


Následne je potrebné pootočiť si jeden z nástavcov, kde boli skrutky a potom vybrať zadný panel stlačením dvoch západiek hore a potiahnutím k sebe.

Ďalším krokom je stlačenie plochy v strede medzi nástavcami tlačítok (je tam naznačené zdrsnenie) a potlačenie celého nástavca smerom hore.

Aj v tomto prípade treba pristúpiť ku kontrole tesnení a čisteniu, prípadne výmene napúšťacieho ventilu. Skontrolujte aj vypúšťacie klapky (veľkú aj malú v prípade duálneho splachovania), ktoré sú stále pod vodou.

Tieto kroky by mali byť efektívnym riešením problému. Po výmene môžete dať toaletu zase dohromady a všetko by malo byť v poriadku.

Ak by ste chceli ušetriť za vodu na splachovanie ešte viac financií, pozrite si skvelé tipy na nové inštalačné systémy a úpravy tých starých.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Prinášame veľký prehľad cien naprieč regiónmi Slovenska.

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.