Macro Components
INNOGY
BELIMO

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvatelia zrejme dostanú pomoc od štátu

Foto: MŽP SR

Obyvatelia obce Rudno nad Hronom, ktorú v máji zasiahla ničivá povodeň, by mali od štátu získať jednorazovú finančnú výpomoc. Vyplýva to z materiálu, ktorý predložil rezort vnútra pod vedením Romana Mikulca do medzirezortného pripomienkového konania (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Tragická udalosť sa stala 17. mája 2021 popoludní, keď následkom dlhotrvajúcich intenzívnych zrážok došlo ku kulminácii vody v zádržnej nádrži a následne k preliatiu vody cez korunu hrádze a k prelomeniu šesť metrov vysokej sypanej hrádze, ktorá sa nachádza nad obcou.

Vzniknutá povodňová vlna prechádzala Rudnom niekoľko minút a mala miestami výšku viac ako meter. Počas tejto ničivej udalosti došlo k vybreženiu miestneho potoka, pričom povodňová vlna zničila obydlia a viacero premostení. Krátko na to starosta vyhlásil III. stupeň povodňovej aktivity a následne aj mimoriadnu situáciu.

O čo išlo?

Toto vodozádržné opatrenie bolo zrealizované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Odborníci pritom už v minulosti zdôrazňovali, že opatrenia realizované v rámci tohto projektu vo väčšine prípadov nespĺňajú požadované kritériá a nie sú vybudované odborne.

Výkonom technicko-bezpečnostného dohľadu nad vodnými stavbami I. a II. kategórie je poverený štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Havarovaná vodná stavba v Rudne bola zaradená do III. kategórie vodných stavieb, pričom do vypuknutia tragédie bola v oficiálnej evidencii stále vedená ako stavba v etape prípravy. Podľa vodohospodárov však takýto status zjavne nezodpovedal realite. Dielo bolo užívané roky, a to bez vyhotovenia technicko-bezpečnostnej kontroly.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Slovensko má nadpriemerné výsledky v čistení odpadových vôd, zaostáva však inde

Slovensko má nadpriemerné výsledky v čistení odpadových vôd, zaostáva však inde

V celej EÚ sa asi 90 % komunálnych odpadových vôd zbiera a čistí v súlade s požiadavkami smernice. Problémom sú však veľké rozdiely medzi členskými štátmi.